• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terör örgütüne bir darbe de Avrupadan
16 Ekim 2009 Cuma 10:52

Terör örgütüne bir darbe de Avrupa'dan

ABD'nin 3 PKK liderinin hesaplarına uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla el koymasının ardından, Avrupa Birliği de harekete geçti. 400 dernek sıkı takibe alındı.
Örgüte destek sağlayanların hesaplarına el konacak.

ABD'nin PKK'lı Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydar'ı "uyuşturucu kaçakçısı" ilan etmesinin ardından AB ülkeleri de narko-terör atağı başlatarak, örgüte finansal destek sağlayan derneklerin banka hesaplarına el koyma kararı aldı. PKK'nın Almanya, İsveç, İsviçre, Belçika başta olmak üzere AB ülkelerinde kurduğu 400'e yakın dernek ve federasyon izlemeye alındı. Örgüte finansal ve lojistik destek veren derneklerin kapatılması için girişim başlatıldı. Almanya'da 150'den fazla dernek ve kulübün Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu çatısı altında çalıştığı saptandı.
 
 
BAĞIŞ ADI ALTINDA YARDIM
İsveç' te 35, Avusturya'da 8, Hollanda'da 12, Fransa'da 11, İsviçre'de 28, Yunanistan'da 10, İspanya'da 3, İtalya'da 4, ABD 3, Romanya 5, Belçika 20, Norveç 10 dernek, kulüp faaliyet gösteriyor. Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu bünyesinde 16 federasyon bulunuyor. Ayrınca, örgüt için çalışan büro, yayın kuruluşları da bulunuyor. PKK, Avrupa'daki bu sivil kuruluşlar aracılığıyla ciddi gelir elde ediyor. Dernekler bağış adı altında örgüte finansal destek sağlıyor. İstihbarat raporları, bu yapı içerisinde işçi dernekleri, dini örgütlenmeleri, medyanın da içinde bulunduğu bir yapı oluşturulduğunu ortaya koydu. Örgütün, para trafiğini ERNK (Kürt Demokratik Halk Birlikleri) düzenliyor. SABAH'ın askeri yetkililerden aldığı istihbarata göre PKK terör örgütü uyuşturucudan 500 milyon euro kazanıyor.

AYDAR REDDEDİYOR
Öte yandan PKK'ya yakın internet siteleri ABD yönetiminin kararanını "Karayılan, Altun ve Aydar hakkında şaka gibi karar" diye duyurdu. Sitede "PKK yöneticileri de Amerika'da mal varlıkları olmadığını belirterek, kararın bir hükmünün olmadığını söylediler" denildi. DEP milletvekillerinden, PKK'nın siyasi kanadının temsilcisi ve KONGRAGEL'in Başkanı Zübeyir Aydar ise PKK'nın uyuşturucu işiyle ilgilenmediğini iddia ederek "PKK'yı narkotik konulara bulaşan örgüt olarak göstermek istiyorlar. Siyasal suçlar yetmedi şimdi adi suçları ekliyorlar. Bush, PKK düşmanımız diyordu. Uyuşturucu iddiasını kabul etmemiz mümkün değil. Hukuki yollara başvuracağız. Amerikan Hazinesi'ne dava açacağız. Hem hakaret hem de iptal..." diye konuştu.

'DELİLLERİ AÇIKLASINLAR'
PKK'nın siyasi mücadele verdiğini iddia eden Aydar "Son 30 yılda binlerce insan tutuklandı ancak hiçbiri uyuşturucu nedeniyle yargılanmadı. PKK siyasi bir mücadele veriyor. Uyuşturucuyla işimiz olmaz. Uğraşanlara da karşıyız. Bu insanlık suçudur. Amerika'da ne benim ne de diğer arkadaşların bir kuruş parası yok. ABD elindeki delilleri, mal varlığımızı açıklasın. Bu Kürtlerin mücadelesine hakarettir. Uyuşturucu konusunda alnımız aktır" dedi.

(SABAH)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA