• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Terbiye sırası vergide
27 Eylül 2010 Pazartesi 10:08

Terbiye sırası vergide

Alınan tüm önlemlere rağmen spekülatörlerin et fiyatlarını yüksek tutması üzerine Maliye harekete geçti.

Gelir İdaresi, besi çiftliklerine, canlı hayvan ticareti yapanlara, etentegre tesislerine ve mezbahalara yönelik vergi denetimlerinin sıkı tutulmasıiçin vergi daireleri ve defterdarlıklara yazı gönderdi.

Sene başında kuşbaşı etin kilosunun 32-33 liraya, kıymanın da 28 liraya kadaryükselmesi üzerine canlı hayvan ithalatına izin verildi. Et ve Balık Kurumu'nunmarket ve kasaplara uygun fiyatla et temin etmesiyle birlikte Ramazan'dafiyatlar 18 liraya kadar geriledi. Ancak daha sonra fiyatlar yeniden yükselincehazır et ithalatına karar verildi. Fiyatlardaki dalgalanmanın perde arkasındaise spekülatörlerin olduğu tespit edildi. İlk denetimler sonucunda özellikle 4-5firmanın fiyatlardaki artışı tetiklediği belirtiliyor.

Denetim birimleri, her firmanın elinde ne kadar et olduğunun tespitiniyaptıktan sonra spekülatif hareketlerde bulunan firmaları sıkı vergiincelemesinden geçirecek. Maliye yetkilileri, özellikle Kurban Bayramı öncesindefiyatların fahiş seviyelere yükselmemesi için denetimleri artırdıklarınısöyledi. Geçen mart ayında besicilere yapılan denetim sonrasında bütün illerden,hayvan envanteri sayımı istediklerini belirten yetkililer, böylece ürünlerin nekadar süreyle depolarda bekletildiğini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Son dönemde kayıt dışıyla mücadele kapsamında etkin bir vergi denetimpolitikası izlediğine dikkat çeken üst düzey bir yetkili, "Gelir İdaresi'ninkayıt dışı ekonomiyle mücadelede faydalandığı araçlar arasında yaygın ve yoğundenetimler önemli bir yere sahip. Bölgesel ve sektörel ya da mevsimsel olarakgerçekleştirilen yaygın ve yoğun vergi denetimleri vergi kayıp ve kaçağınıönleyici olmalarının yanı sıra yapılacak vergi incelemeleri ve de verisağlamaları açısından da önemli bir işlev görüyor." dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 29 ilde bulunan vergi dairesi başkanlıkları veTürkiye genelindeki tüm defterdarlıklara geçen hafta gönderdiği yazıda sektördefaaliyette bulunan işletmelere yönelik denetimlerin vergi denetimleri kapsamındayapılması istendi. Yazıda, "İliniz dahilinde sürekli olarak yürütülmekte olanyaygın ve yoğun vergi denetimleri kapsamına besicilik, canlı hayvan ticareti, etentegre tesisi işletmeciliği ve canlı hayvan kesim tesislerinin de dahiledilerek sürdürülmesi gerekmektedir." denildi. Tarım Bakanlığı, etfiyatlarındaki yükselişi önlemek amacıyla aldığı tedbirlerin kapsamını dagenişletti. Yıl sonuna kadar karkas et ithalatına izin veren Bakanlık, küçükbaşhayvan ve et ithalatında da gümrük vergi oranlarını düşürdü. Kasaplık hayvanithalatında daha önce yüzde 40 olan Gümrük Vergisi oranı yüzde 30'a inerken, 1Ocak 2011'e kadar, 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında yüzde 135olan Gümrük Vergisi oranı ise yüzde 20'ye gerilemişti. Karkas ve yarım karkasınGümrük Vergisi oranları yüzde 225'ten yüzde 30'a, kasaplık olanların GümrükVergisi de 1 Nisan 2011'e kadar yüzde 135'ten yüzde 30'a düşürüldü.

Yılbaşından itibaren kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında artan hareketlilik devamediyor. Kuşbaşının kilogram fiyatı 32-33 liraya kadar çıkarken kıymanın kilosuda 28 liraya ulaştı. İthalat kapısının açılması ve Et ve Balık Kurumu'nun marketve kasaplara uygun fiyatla et temin etmesinin ardından Ramazan ayında kilosu 18liraya inerken, dana kuşbaşının da kilo fiyatı 21 liraya kadar geriledi. AncakRamazan Bayramı'ndan sonra fiyatlar tekrar yükselişe geçti. Et ve Balık Kurumuürünlerinin satıldığı zincir marketlerde dahi dana kıymanın kilosu 22 liraya,kuşbaşının kilosu 26 liraya yükseldi. Et ve Balık ile anlaşmalı olmayanmarketlerde ise fiyatlar yeniden 30 lirayı aştı. Kuzu etinin fiyatı ise 40liraya dayandı. Edinilen bilgilere göre fiyatlardaki yükselişin devam etmesihalinde Tarım Bakanlığı, yıl sonuna kadar açılan karkas et ithalatının süresiniuzatmayı planlıyor.

Karkas et 14,5 lirayken kıymanın 30 lira olmasında hata var

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, karkas et 14,5 TL'ye gelirken,kıymanın kilosunun 30 TL olmasında bir hata olduğunu söyledi. '9. Damızlık İnekYarışması'nı izlemek üzere Burdur'a giden Eker, "Hayvanın ne kadar yem yediği,yemin kilosunun kaç para olduğu belli. İsteyenlerle kuruşu kuruşuna hesabınıyaparım. Elbette üreticimizi koruyacağız ama 70 milyon tüketicimizi dekorumalıyız. Üretici ve tüketiciyi dengede tutmalıyız. Üretim gücünü büyütürkentüketicinin hakkını da yedirmeyeceğiz." diye konuştu. Kendilerinden önceTürkiye'de içinde 50'den fazla büyükbaş hayvan bulunan işletme sayısınınyaklaşık 4.300 olduğunu belirterek, bugün bu sayının 18.600'e ulaştığınıbildiren Eker, şunları aktardı: ''Hayvancılık bitti diyenlere soruyorum. Böylebir şey var mı? Biz geldiğimizden beri 50'den fazla büyükbaş hayvanı bulunan 14bin yeni işletme kurulmuş. Çok büyüyüp piyasayı istismar etmek isteyenlerolabilir, oldu da. Ama onlara karşı elbirliğiyle mücadele edip fırsatvermeyeceğiz. Kimse bu memleketin diğer tüketicilerini istismar etmeyekalkmasın.''

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA