• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teravih namazının tıbbi faydaları
30 Ağustos 2010 Pazartesi 09:37

Teravih namazının tıbbi faydaları

Farz, vacip, sünnet, nafile ve teravih namazları yaşlanana değin yaşamlarını ve arzu edilen vasıflarını korumaları için Müslümanlara gereklidir diye yazıyor
Farz, vacip, sünnet, nafile ve teravih namazları yaşlanana değin yaşamlarını ve arzu edilen vasıflarını korumaları için Müslümanlara gereklidir diye yazıyor Prof. Dr. İbrahim B. Syed, bu araştırma makalesinde.
 
Müslümanlar abdestten başlayıp namaz içindeki fiziksel hareketlere –tekbir, kıyam, rükû, secde, sol ayağın üzerinde oturma ve selamlar- kadar uzanan süreçten şifahi ve manevi yararlar görürler. Müslümanlar yıl içinde günlük beş vakit namazlarıyla birlikte nafile namazlarını kılarken Ramazan ayında da teravih namazını eda ederler. Bu özellikle bedendeki her kas için makul bir fiziksel egzersizle sonuçlanır. Bazı kaslar aynı uzunlukta (ozimetrik) kasılırken bazıları da aynı gerilimle (izotonik) kasılır. Egzersiz sırasında kas için gereken enerji glikojenoliz diye bilinen bir işlemle karşılanır. Namaz sırasında yükselen kas metabolizmasının oranı, oksijenin ve kas besinlerinin nispeten eksilmesine yol açar. Sonuçta bu eksiklik vazodilatasyona –kan damarlarının çapının büyümesi- yol açıp kanın kalbe kolaylıkla geri akmasını sağlar. Kalbin yükünün geçici olarak artması kalp kasını güçlendirir ve kalp kasındaki dolaşımı artırır.

Ramazan ayı boyunca, yatsı namazından sonra teravih namazı adı verilen ilave ibadet eda edilir. Sekiz rekat ile yirmi rekat arasında değişen teravih namazında her dört rekattan sonra birkaç dakika Yüce Allah’a hamdüsenalar yapılır. İftardan sonra kandaki glikoz oranı, yenilen besinlerden ötürü yükselmeye devam eder. İftar yemeğinden hemen önce kanın glikoz ve insülin oranları en düşük değerlerdedir. İftar yemeğinden bir saat kadar sonra kanın glikoz seviyesi ve ayrıca metabolizmanın insülin oranı yükselmeye başlar. Karaciğer ve kaslar dolaşım halindeki glikozu alır. Kan şekeri oranı bir iki saat içinde yüksek seviyelere ulaşır ve teravih namazının faydaları görülmeye başlanır. Teravih namazı sırasında dolaşım halindeki glikoz metabolizmada karbondioksit ve suya dönüşür.

Dolayısıyla teravih namazı fazla kalorileri yakmaya ve esneklliği artırmaya yardım eder, sağlıklı insanlarda stresle bağlantılı istemsiz tepkileri azaltır ve endişeyi ve despresyonu giderir.

FİZİKSEL VE DUYGUSAL SAĞLIK

Teravih namazı sırasında yapılan hafif egzersizler fiziksel zindeliği, ruhsal sağlığı güçlendirir ve namaz kılanın ömrünü uzatır. Teravih namazında olduğu gibi, küçük bir ekstra çaba sarf edilerek esneklikte, dayanıklılıkta, taakatte ve canlılıkta gelişme kaydedilebilir. Günde beş vakit namaz kılmanın saatte yaklaşık üç mil yürümenin veya koşmanın yol açtığı fizyolojik değişimlerin aynısına yol açtığı, üstelik istenmeyen hiçbir yan etki de doğurmadığı saptanmıştır.

1916-1950 yılları arasında üniversiteye girmiş 17.000 Harvard mezunu üzerinde yapılan son araştırmalar, sadece günde 3 mil yürümeye eşdeğer hafif egzersizlerin sağlığı güçlendirdiği ve insan ömrünü uzattığını güçlü kanıtlarla ortaya koymuştur. Bu araştırmaya göre, haftada yaklaşık 2000 kilo kalori (günde 30 dakika yürüyüş, koşmak, bisiklete binme, yüzme ve benzeri etkinliklere karşılık geliyor) yakan kişilerin daha az egzersiz yapan veya hiç yapmayan sınıf arkadaşlarına nispetle dörtte bir ilâ üçte bir arasında değişen oranlarda daha düşük ölüm oranına sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Namazın sağlığı güçlendirici özelliklerine ek olarak, namaz kılan insan çocukları veya sandalyeleri aniden kaldırma veya bir toplu taşıma aracına yetişme gibi beklenmedik fiziksel zorlamalara her zaman hazır olmaya bedenen eğitimlidir. Yaşlılar bunu daha emin ve etkin şekilde yaparlar. Dolayısıyla bu durum, bedensel zindeliği uzun bir süre korumak açısından yaşlılar için bir avantajdır. Oruç tutan ve teravih namazı kılan kişilerin kendilerini çok daha sağlıklı, güçlü ve diri hissettikleri gözlemlenmiştir.

Yaşlılar

İnsanın yaşı ilerledikçe kemiklerinin incelmesinden dolayı fizyolojik etkinliği azalır ve eğer kendine bakmazsa osteoporoz hastalığına yakalanır. Bu durumda kemiklerdeki mineral içeriğinin azalmasından ve sonuçta kemiklerin sünger gibi olmasından dolayı kemik kırıklıkları yaşanır. Böylece kemikler yapı itibarıyla oynak, ince ve kırılgan hale gelir. Primer osteoporoz en çok menopoz sonrası (östrojen azalması nedeniyle) kadınlarda ve ikili ooforektomi (her iki yumurtalığın alındığı) geçiren kadınlarda görülür. 1.Tip osteoporoza yakalanma ihtimali kadınlarda erkeklerden altı kat fazladır. Osteoporozu önlemeye dönük üç büyük strateji, kalsiyum ve D vitaminini yüksek oranda almak, düzenli egzersiz yapmak ve menopoz sonrası kadınlara östrojen takviyesinde bulunmaktır.

Deri de kırılgan ve çatlak hale gelir. Bedenin onarım işlemleri yavaşlar ve bağışıklık tepkileri azalır. Yaşlılarda İnsülin Büyüme Faktörü 1 seviyesinin düşmesinden dolayı fiziksel aktivite azalır. Bütün hayati organların depolama işlevleri azalır ve yaşlılar rahatsızlıklara ve hastalıklara daha yatkın hale gelirler. Namaz sırasında bedenin düzenli ve tekrarlı hareketleri sayesinde kas gücü, tendom gücü, eklem esnekliği ve kardiyovasküler rezerv artar.

Adrenalin küçük bir faaliyette bile salgılanır. Salgı uyarımdan uzun sürer. Teravih namazı bittikten sonra bile noradrenalinin ve adrenalinin etkileri sürer. Epinefrin diye de adlandırılan adrenalin böbreküstü bezleri tarafından üretilir. Bu bezlerin orta bölümü, adrenal medulla, adrenalin hormonunu salgılar. Bu hormon sempatik sinir uçlarında üretilen aktarıcı madde noradrenalinin kimyasal açıdan neredeyse tıpatıp aynısıdır. Stres halinde kana adrenalin salgılanması kalbin hızlanmasına, arteriollerin daralmasına ve gözbebeklerinin büyümesine yol açar. Ayrıca, adrenalin metabolizma hızında belirgin bir artış sağlayarak bedeni acil duruma hazırlar.

Teravih namazı kılma niyeti veya düşüncesi bile sempatik sinir sistemini harekete geçirmeye yeter. Sempatik sinir sistemi (torako-lomber sinir sisteminin) otonom sinir sisteminin iki bölümünden biridir ve iç organların düz kaslarına ve kalp kasına motor sinirler temin eder. Sempatik sinir lifleri torasik ve lomber bölgelerdeki spinal sinirler yoluyla ortaya çıkmaktadır. Onların uçları genellikle adrenalin salgılar. Adrenalin de kalp atışını ve solunum hızını artırır, kan basıncını yükseltir ve sindirim işlemlerini yavaşlatır, böylece vücudu “ya kavga ya da kaçış” durumuna hazırlayıp sempatik sinir sisteminin etkilerini uyandırır. Adrenalin vücuttaki kanı etkin kaslara yeniden dağıtır, gerekirse etkin dokulara glikoz sağlamak için karaciğer glikojenini seferber eder, iskelet kaslarındaki yorgunluğu azaltır, alveolar ventilasyonu hızlandırıp bronşçuk kaslarını gevşetir ve kardiyovasküler değişiklikleri başlatır. Egzersiz hücre zarları üzerinde yer alan beta-adrenoreseptörlerin daha etkin şekilde çalışmasını tetikler.

YARARLI ETKİLERİ

Teravih namazı hafif egzersiz sayılmaktadır. Hafif egzersizin vücut üzerindeki yararlı etkileri burada da ele aldığımız gibi pekçoktur.

İskelet Kası Üzerindeki Etkileri: Kaslar bol protein alma imkânına rağmen körelir. Gerek teravih namazı gerekse diğer namazlar sırasında vücuttaki bazı kaslar aynı gerilimle bazıları da aynı uzunlukta kasılır. Bu hafif egzersiz aynı zamanda dayanıklılığı artırıp yorgunluğu azaltır. Güçten düşmüş kimselerin kalan kapasitelerini en iyi şekilde kullanmalarına yardım eder. Sinir kaslarında kan akışı düşüktür. Namaz sırasında kaslardaki kan akışı büyük ölçüde artar. Teravih namazını kılma düşüncesi bile namazdan önce kan akışını bazen artırır.

İnsan vücudu karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin yanı sıra kas ve sinir faaliyeti için potasyum gibi minerallere ihtiyaç duyar. Potasyum meyvelerde, etlerde, deniz ürünlerinde ve sütte bulunur. Potasyum eksikliği kassal ve nörolojik bozukluklara yol açar. Potasyum ayrıca sinir uyarılarının iletiminde de önemlidir ve hücre içi sıvılarda büyük bir pozitif iyondur. Potasyum hücresel enzim aktivitelerine katılır ve karbonhidratları enerjiye, amino asitleri de proteine dönüştüren kimyasal tepkimelerin düzenlenmesine yardım eder. Ayrıca potasyum iyonları küçük atardamarların genişlemesine neden olur. Teravih namazı sırasında sistolik kan basıncı (kan basıncındaki yüksek oran) biraz artabilir ve diyastolik kan basıncı (kan basıncındaki düşük oran) değişmeden kalabilir veya hatta düşebilir. Öte yandan teravih namazı bittiğinde kan basıncı normal seviyesinin tam altına düşebilir ki bu da iyiye işarettir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA