• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tepeden tırnağa sivil anayasa
24 Temmuz 2010 Cumartesi 16:19

'Tepeden tırnağa sivil anayasa'

'Milletin önüne bir değişiklikle geldik,halkımızın desteğine güveniyoruz.Biz gerçek halkçıyız,biz gerçek milliyetçiyiz.Artık bu millete gitti,halkın önüne geldi.Artık bırakın kararı halk versin'
 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, milletin önüne bir değişiklikle geldiklerini belirterek, ''Halkımızın desteğine güveniyoruz. Biz gerçek halkçıyız, biz gerçek milliyetçiyiz. Artık bu millete gitti, halkın önüne geldi. Artık bırakın kararı halk versin'' dedi.
     Konya'ya gelen Erdem, partisinin Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 23. Dönem İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin toplumun her kesimine güzel imkanlar sunduğunu söyledi.
    
     -''TEPEDEN TIRNAĞA SİVİL ANAYASA''-
    
     ''Hayır işlerini akşamdan sabaha bırakmamak lazım'' diyen Erdem, ''Millet bize 367'nin üzerinde milletvekili verirse o zamanda bizim vaadimiz, tepeden tırnağa sivil bir anayasa yapmak. Türkiye, ihtilallerin, darbelerin anayasası ile yönetilmeyecek, gerçek bir sivil anayasa ile yönetilecek'' dedi.
     Daha önce de bir değişiklik paketinin halk oylamasına gittiğini, ancak bu anayasanın mantalitesini ve mantığını değiştiren değişikliğin yeni yaptıkları değişiklik olduğunu ifade eden Erdem, Türkiye'nin anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğu noktasında herkesin hemfikir olduğunu, ancak muhalefetle bu noktada birliği sağlamanın mümkün olmadığını bildirdi.
     Erdem, "2007 seçiminden sonra bir sivil anayasa çalışması yapıldığını, bu sivil anayasanın ismi gündeme gelir gelmez ana muhalefet partisi başta olmak üzere muhalefet partilerinin yaygara kopardığını" vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Deniz Baykal, Anayasa için demediğini bırakmıyor. 'Bu Anayasa dili ile mantığı ile anlayışı ile yapanları ile Türkiye'ye yakışmıyor. Bu Anayasayı değiştirmek bizim asli görevimizdir' diye güzel bir konuşma yapıyor. Aynı Deniz Baykal işte 2007'den sonraki anayasa değişikliğine ne yaptı? Kapısını kapattı. Bu sefer ne dedi? İhtilal anayasası diyen Deniz Baykal, bu defa 2008'de 'AK Parti kendisini ne zannediyor bu meclisi kurucu meclis mi zannediyor. Siz eğer Anayasayı değiştirmek istiyorsanız ya ihtilal yapacaksınız ya da idamı göze alacaksınız'' diyor. Şimdi biz yeni bir paketle, 30 maddelik yeni bir paketle geldik. Onu da mecliste milli bir mesele gibi bütün muhalefet partileri CHP'siyle MHP'siyle Barış ve Demokrasi Partisiyle birlikte Anayasa'ya 'hayır' cephesi oluşturdular.''
    
     -''KARARI HALK VERECEK-
    
     Milletin önüne bir değişiklikle geldiklerini, halkın desteğine güvendiklerini anlatan Erdem, ''Biz gerçek halkçıyız, biz gerçek milliyetçiyiz, artık bu millete gitti, halkın önüne geldi. Artık bırakın kararı halk versin. Hala kararı halka verdirmemek için Anayasa Mahkemesine gittiler. Anayasa Mahkemesi ne yaptı? Bir bakıma onların tezlerini çürüttü. Artık söyleyecek bir şeyleri yok'' diye konuştu.
     Erdem, CHP'nin Türkiye'ye kötü bir muhalefet örneği sergilediğini dile getirerek, muhalefetin adeta Türkiye'de iktidarın önüne taş koymak, çalışmaları engellemek gibi bir görev üstlendiğini söyledi.
     CHP'nin iktidarı görme şansı olmadığını, olamayacağını ifade eden Erdem, şöyle devam etti:
     ''Tabii bu zihniyetle devam ederse. Yarın zihniyetini değiştirir, halkla bütünleşir, halkın taleplerini doğru okur, halka dayatmaz, halkın değerlerine saygı duyar, o zaman farklı CHP olur, ona bir şey diyemem, ama bugünkü, şu andaki, anlayıştaki bir CHP'nin yapacağı bir şey yok. Ancak yapılan hizmetleri engellemek halkın lehine ne varsa Anayasa Mahkemesine taşımak ve orada engelleyebiliyorsa engelliyor. Birçok engellemeleri de yaptı. Mecliste 411 milletvekilinin oyuyla geçen değişikliği Anayasa Mahkemesi hakkı olmadığı halde yetkiyi aşarak engelledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aynı şey oldu. Bırakın onu ya, Cumhuriyet Halk Partisi deyince akla ne gelir 'köprüye hayır' gelir. Cumhuriyet Halk Partisi denilince akla ne gelir 'hizmete hayır' gelir. Cumhuriyet Halk Partisi akla gelince ne gelir 'gençlere verilen bursa hayır' gelir. Genç öğrenci cebinde harçlık yok, belediye onlara destek veriyor, CHP de gidiyor bunu Anayasa Mahkemesine götürüyor. Ondan sonra da geliyor gençlere farklı şeyler söylüyor, ama halkımız bunu görüyor.''
     Toplantıya, AK Parti Konya Milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA