• Konya13 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Temayülden Bizim Listeye Onay Çıktı

22 Mart 2011 12:27

Geçtiğimiz hafta sonunda Ak Partide temayül yoklaması yapıldı ve Ak Partinin tabanının hangi aday adaylarını milletvekili adayı görmek istediği netleşmiş oldu.

Temayülün neticesine bakarken inanınız çok sevindim. Tabi demokratik ve düzeyli bir seçim yapılması da bizi sevindiren unsurlardan olduğunu belirtmek istiyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde bir liste yayınlamıştık. Doğrusu listemizin temayülde çıkan ilk 14 ile bu kadar benzeşeceğini zannetmiyordum, ama benzeşti ve bu bir gazeteci olarak beni mutlu etti.

Demek ki insanımız ile aynı şeyleri düşünüyoruz, bir gazeteciyi bunun mutlu etmemesi mümkün mü?

İlk 14’te yer alan isimlere bakalım. Sayın Recep Konuk birinci sırada yer alıyor, hem de 2258 oy almış. Sayın Recep Konuk teşkilatın bir mensubu değildi daha düne kadar ama Ak Partinin tabanı Sayın Recep Konuk’a teveccüh gösteriyor. Bunun nedeni Sayın Recep Konuk’un samimi bir şekilde iş yapacağına halkımızın inancıdır. Zaten biz de buna inandığımız için kendi listemizde de Recep Konuk’u Ahmet Davutoğlu’ndan sonra ikinci sıraya koymuştuk.

Bizim listemizde yer alan, Ziya Özboyacı, Ahmet Kesik, Ercan Uslu, Abdullah Ağralı, Suat Altınsoy temayülde ilk 14 arasında yer alan isimler olarak dikkat çekiyor.

İkinci sırada yer alan Sayın Latif Selvi Hocamız ve 14. Sırada yer alan Sayın Ahmet Akman Beyefendinin de yine bizim bir sonraki yazımızda yer alan isimlerden olduğunu belirtmek istiyorum. Neticede bizim bu isimlerin hiç birisine itirazımız olamaz. Bu isimler hem genç hem vizyon sahibi, ben TBMM’sinde de çok etkili bir çalışma sürecini başaracak enerjilerinin de var olduğuna inanıyorum.

Tabi bu temayül Ak Parti İl Başkanı Sayın Ahmet Sorgun nezdinde, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan nezdinde ne kadar etkili olacak bilemiyorum.

Daha önceki yazılarımızda da belirttik, Sayın Başbakan bu süreç başlamadan önce bir kamuoyu yoklaması yaptırmış ve halka kimi milletvekili olarak görmek istediğini sormuş. Bu listedeki isimler önemli ve yine nisan ayının başında da bir kamuoyu yoklaması daha yapılacakmış.

Evet, daha önce yapılmış anket, temayül yoklaması ve nisan ayının başında yapılacak bir anket daha ve bütün bunlarla birlikte adayların genel merkezde yapılacak mülakattaki sunumları ve başarıları… Başbakan ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları ile Konya İl teşkilatının da görüşleri doğrultusunda oluşturulacak 14 kişilik liste…

Öyle olunca da özünde temayülün yüzde 15 gibi bir etkisi olacağa benziyor. Ama bu önemli değil, önemli olan bir siyasi partinin tabanının seçme gücü ve bu gücü kullanırken ülkenin ve Konya’nın menfaatlerini birinci derecen düşünüyor olmasıdır.

Başbakan halen milletvekili olan isimleri ve Sayın Ahmet Davutoğlu’nu temayüle sokmadı. Zannediyorum “ben zaten hepsini çok iyi tanıyorum, kimseye sormama gerek yok” diye düşünüyor ve kimlerle yola devam edeceğini de kendisi belirleyecek. Zaten herkesin ortak görüşü olduğu için birinci sırada Sayın Ahmet Davutoğlu’nun olması kimseyi şaşırtmaz. Bununla birlikte 5 milletvekili ile daha yola devam edileceğini düşünüyorum, bu isimler kim onu tabi bilemeyiz.

Burada önemli olan, açık ifade edeyim, hiçbir mevcut Sayın Vekilin kendisini Konya kamuoyuna sevdirememiş ve hiçbir milletvekilinin devam etmesinin kamuoyunda tasvip edilmiyor olmasıdır. Kiminle konuşsanız bütün milletvekillerinin değiştirilmesi noktasında görüş bildiriyor. Kimse alınganlık yapmasın işin özü bu. Ben ne yapabilirim, daha fazla Konya’da vakit geçirseydiniz ve kendinizi sevdirseydiniz, hiçbir Sayın Vekil kendini asıla sevdirememiş. Kiminle konuşursam bana bunu bu şekilde ifade ediyor.

Ama ben yukarıda da bahsettiğim gibi Sayın Başbakanın en az 5 vekille yola devam kararı alacağını düşünüyorum. Sayın Vekiller kendilerini Konya’ya sevdiremediler ama Sayın Başbakana hep sadık kaldılar ve bunun Sayın Başbakanın önemsediği bir şey olduğunu düşünüyorum.

Neticede 11 Nisan son gün ve 11 Nisana da şuarada ne kaldı ki? 11 Nisanda bütün adayların netleşeceğini biliyoruz. Biz ne olursa, kim olursa olsun ülkemiz ve Konya için hayırlı olmasını diliyoruz.

Zor bir sürece giriyoruz, bir tarafta dünya kaynayan kazan, enerji çok önemli bir unsur haline gelmiş, Japonya’ya Allah büyük bir felaket vermiş bunun neticesi olarak dünya tarım ürünleri açısından bir daralma yaşayacak. Tabi bu tarımda fiyat yükselişi anlamına geliyor, tarımdaki fiyat yükselişi ve yetersiz üretim bütün dünyayı olumsuz etkileyeceğe benziyor.

Bununla birlikte Fransa gibi eski sömürgeci ülkelerin yeniden dünyada etkili olma isteğinin körüklediği silahlanma ile güçlü bir ordu oluşturmamız gerçeği ve bütün bunlarla insanımıza aş, iş sağlayacak üretim alanları oluşturmak ve ihracatı güçlendirmek gerekliliğinin var olduğu bir süreç…

İyi yönetilmesi gereken bir süreçten bahsediyoruz yani. İşte bu yükü taşıyacak insanlar arasına göndermeye çalıştığımız milletvekillerinin niteliği burada önemli hale geliyor.  

Onun için aday adayları listesinde parası çok, kendinin reklamını yapmak isteyenler, yıllarca belirli odalarda görev yapmış milletvekilliğini forslu bir emeklilik olarak görenler, “benim param var, il başkanlığı da yaptım, şimdi benim sıram geldi” diyen para babaları ile iş yapabilecek değerli isimlerimizi birbirinden ayırmamız gerekiyor.

Yani iyi ile kötüyü, Konya’ya ve ülkemize hizmet edecekler ile bu makamların forsu için iştah kabartanları ayırmak çok önemli. Biz özelde Sayın Başbakanda da, genelde ise Ak Partide de bunu ayıracak ferasetin olduğuna inanıyoruz.

Her açıdan zor bir sürece giriyoruz, Allah ülkemizin yar ve yardımcısı olsun ve milletimiz için hayırlı olacak isimler seçilsin… Mesele bu…  

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA