• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telekulaka takılmayan telefon şimdi Türkiyede
02 Temmuz 2011 Cumartesi 09:35

'Telekulak'a takılmayan telefon şimdi Türkiye'de

Gizli servisler ve ordular tarafından tercih edilen kriptolu telefonları Türkiye'de artık siviller de kullanacak. Özel şifrelemeye sahip dinlenemeyen telefon Enigma T301TR, piyasaya sunuldu

Telefon dinleme endişesinin artması, teknoloji şirketlerini de bu alanda çözümler üretmeye itti. Yapılan araştırmalara göre Türk halkının yüzde 35'i telefonunun dinlendiğine inanıyor. Konsensüs tarafından yapılan araştırmaya göre, "Dinlemeyen bir telefon satın alır mıydınız?" sorusuna, halkın yüzde 28'i "Alırım" cevabını veriyor. Bu noktadan hareketle, özel bir şifreleme, kripto teknolojisiyle üretilen dinlenmesi çok zor olan Enigma T301TR telefon ilk kez Türkiye'de satışa sunuldu.
DİNLEMELERE SON

Enigma T301TR, telefon hattına girilerek dinleme yapılmasını kullandığı teknolojiyle şifreleme yapıldığı için imkansız kılarken, donanımsal olarak da çözüm içerdiğinden ortam dinlemelerini de önlüyor. Kriptolu görüşme teknolojisi daha çok gizli servisler ve ordular tarafından tercih ediliyor. Türkiye'de ilk kez siviller de kriptolu telefon görüşmesi yapabilecek. Enigma T301TR telefonu Türkiye'ye getiren Sistem Teknik şirketinin Genel Müdürü Burç Tutanç, "Enigma T301TR, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanan tek kriptolu telefon. İki Enigma T301TR telefonu arasında yapılan görüşmeler, 256 bit algoritmayla şifrelendiği için dinlenemiyor. 256 bitlik kripto kartı ve özel bir yazılım kullanıyor. 256 bitle şifrelenmiş bir kelimenin çözülmesi bile 24 yıl alıyor." dedi.

KOÇ SİSTEM ÜSTLENDİ

Enigmaların, kripto kartlarının üretimi ile başta çağrı merkezi ve teknik sevis hizmeti olmak üzere satış sonrası destek hizmetlerini Koç Sistem üstleniyor.

Şifreli konuşma taktiği

Enigma'nın içinde verileri manipüle eden çok güçlü şifreleme ve deşifreleme mekanizmaları var. Giden ve alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kriptoloji algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Bu veriler hızla sese çevrilince, dinlemek için arayan üçüncü kişi sesler duyuyor. Konuşurken, telefonunuz şifreli, konuştuğunuz ses şifreye dönüşüyor ve karşıya ulaştığında sadece o kişinin kriptolu telefonu ses şifresini çözebiliyor. Konuşmalardaki şifreler, her kullanımdan sonra imha oluyor.

 
YORUMLAR
Güzel Haber
Behram M.
Böyle bir teknolojinin ülkemizde olması çok güzel bir haber. Seslerin verilere çevrilip karşı tarafa veri olarak aktarılması pek alışık olmaadığımız bir özellik. Ayrıca 1 kelime 24 yıl içerisinde çözülemiyorsa donanımı sağlamdır diye düşünüyorum.
95.6.23.52
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA