• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telefon trafiğine doğal savunma
15 Ocak 2014 Çarşamba 09:00

Telefon trafiğine 'doğal' savunma

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, internete düşen ses kayıtlarının Fethullah Gülen'e ait olduğunu doğruladı. Yeşil, 'Gülen'in fikirlerini almak kadar doğal ne olabilir' dedi.

Fethullah Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) , bir basın toplantısı düzenleyerek, önceki gün Gülen'in internete sızdırılan telefon görüşmeleri hakkında açıklamalar yaptı. Gülen'in Bank Asya'ya para aktarılması ile bazı işadamları ve medya patronlarıyla yapılan görüşmeler hakkında bilgilendirildiğine dair kayıtlar hakkında konuşan GYV Başkanı Mustafa Yeşil, 'Hocaefendi zaman zaman dostlarının telefonu vasıtası ile duygu ve düşüncesini aldığı olmuştur. Gülen ile konuşmak suçmuş, büyük cürümmüş, örgüt işiymiş havasında yansıtma anlayış ve zihniyet açısından nerelere kadar savrulduğumuzu ortaya koyuyor' dedi.

FİKİR ALMALARI ÇOK DOĞAL

Dinlemelerin, uluslararası alanda devletin güvenlik güçleri tarafından yapılmamış ise ancak devlet aracılığı ile bulunabileceğini ifade eden Yeşil, internette yer alan Fethullah Gülen'in Bank Asya'ya para yatırılması hususundaki sözlerini ise şöyle yorumladı: 'Karışıklığın içinde bir banka iradi ve kasıtlı olarak batırılmak istenmesine karşılık Sayın Gülen'e itibar ederek değişik yollarla fikirlerini beyan eden insanların fikirlerini almak kadar doğal ne olabilir.'

Bu arada Fethullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak da yaptığı açıklamada, Gülen'e ait görüşme kayıtlarının 'Haberleşmenin gizliliğini ihlal' ettiğini ileri sürdü. Albayrak, ayrıca görüşmenin 'Hukuken sorumluluk yüklenebilecek hiçbir içeriğe sahip olmadığını' iddia etti.

YÜKLÜ PARA ÇEKMEYE KARŞI ÖNLEM

Önceki akşam, 3'ü Fethullah Gülen'e ait olduğu ileri sürülen 4 ayrı telefon görüşmesi internete sızdırıldı. Kısa sürede sosyal medyada gündem olan kayıtların ilkinde Gülen, telefonun diğer ucundaki kişi ile Bank Asya'dan yüksek miktarda para çekilmesine karşı yapılması gerekenleri istişare ediyor ve 'yakın çevrelerin' bankaya paraya yatırması düşüncesine onay veriyor.

GÜLERCE'NİN ÇAĞRISI: ÖNEMSİZ

Kayıtta, Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce'nin 24 Aralık'ta Twitter'dan yazdığı ve 'sulh çağrısı' olarak algılanan mesajları da gündeme geliyor. Gülen, 'önemsiz' yorumu yaptığı Gülerce'nin mesajlarından haberdar olmadığını da belirtiyor.

BDDK İÇİN ENDİŞEYE MAHAL YOK

İkinci kayıtta ise Osman adlı kişi, isminin Abdullah Bey olduğu belirtilen şahısla, Bank Asya'ya el konulması ihtimaline karşı BDDK'daki 'adamlarının' devreye gireceğini ve endişeye mahal bir durumun olmadığını konuşuyorlar. Kayıtta, BDDK'daki başkan yardımcısı, daire başkanı ve onun altındaki daire başkan yardımcısının Cemaatin adamları olduğu ve el koyma için bu isimlerin geçilmesi gerektiği belirtiliyor.

Gülen Cemaat'ine haber garantisi

1 Kasım 2013'te yapıldığı iddia edilen konuşmada Fethullah Gülen'e işadamları Mustafa Koç ve Turgay Ciner ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi veriliyor. Bir köşe yazarının haklarında olumuz yazı yazma durumuna karşı ziyarat edilen Turgay Ciner'den alının 'gazetemde hizmet aleyhinde hiçbir şey çıkmayacak' teminatı Gülen'e iletiliyor. Uganda'dan gelen ananasların gönderildiği Mustafa Koç'un teşekkür mektubu yazdığı bilgisi de Gülen'e bildiriliyor.

'GÖNÜLLERİNE GİRERSİNİZ'

Aynı görüşmede, Gülen'in söz geçirilebilecek bir firmaya verilmesini istediği Uganda'daki rafineri için, AKFEL Enerco'nun patronu Fatih Baltacı ve Akın İpek ile görüşüldüğü fakat yatırım yapmayı düşünmedikleri için Koç'tan başka alternatif olmadığı konuşuluyor. Koç'a onay veren Gülen, bu şekilde gönüllerine girilebileceğini söylüyor.

Koç haberdardı tedbir aldı

Üçüncü kayıtta ise, Fethullah Gülen ile görüşen kişi, Mustafa Koç'un organizasyonlarına destekleyici olmaktan memnuniyet duyacağı bilgisini paylaşıyor.

'BÜYÜK PATRON' BİLMESİN

Bu haberi memnuniyetle karşılayan Gülen'in, Koç gurubu şirketlerine yapılan vergi incelemelerini işaret ederek, müfettişler kontrol yapsa bile bir şey yapılamayacağını, grubun haberdar olduğunu ve tedbir aldıklarını söylemesi dikkat çekiyor.

Gülen, telefondaki kişiyi, Koç ile olan temaslarını 'büyük patron'un bilmemesi yönünde uyarıyor. Görüşmede ayrıca Gülen'e, Uganda'daki bir rafineriyle ilgili Uganda Devlet Başkanı'ndan haber geldiği ve bu iş için Koç'un teklif edilip edilmemesi soruluyor.

TERCİH İÇİN TALİMAT

Gülen ise Uganda'daki rafinerinin 'dedikleri şeyler yapabilecek' bir şirkete verilmesini, bulunamaz ise Koç'un tercih edilmesi talimatını veriyor. Gülen görüşmede, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Zorlu'nun da 'sıkı tutulması' gerektiğini söylüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA