• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekzipten al haberi
25 Nisan 2014 Cuma 09:00

Tekzipten al haberi

Paralel yapı, 17-25 Aralık sürecinin ardından hükümeti hedef alan girişimleri deşifre eden yayın organlarına karşı tekzip kartını öne sürdü. Gazetelere duyulan güveni zedelemek için başlatılan operasyonda, avukatlar tarafından kaleme alınan savunma amaçlı tekziplerin, yayınlanan haberleri doğrular nitelikte olması dikkat çekti.

 

17-25 Aralık komplolarını gerçekleştirenlerin asıl niyeti ve bu kapsamda bir dizi olay, medya organlarının gazetecilik başarısı sayesinde ortaya çıktı. Paralel yapının kirli yüzünü deşifre eden haberler, avukatlar aracılığıyla tekzip bombardımanına tutuldu. Özellikle Sabah, Star ve gazetemiz Yeni Şafak'ı sindirmeye çalışan şebeke, avukatlarına hazırlattığı tekzip metinlerinde, haberlerin doğruluğunu onaylar mahiyette ifadeler kullandı. Bunlardan biri, 17 Aralık operasyonunu yürüten polislerin baskın yaptıkları evde 'oturuş biçimi' ile ilgili Star'ın haberi. Elinde tespihle oturan polislerin rahat tavırlarını haberleştiren Star, olayla ilgili tekzip yayınlamak zorunda bırakıldı. Haberi, 'O şekilde sürekli oturmadılar. Kısa süreli bir oturmaydı' cümleleriyle yalanlamaya çalışan paralel yapı avukatları, polislerin oturuşlarını doğrulasa da haberle ilgili tekzibi yayınlatmayı başardı.

GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI

17 Aralık girişiminin 'koordinatör savcısı' Zekeriya Öz'ün, Beyazıt'ta bulunan bir otelin tadilatıyla ilgili Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'le görüştüğüne yönelik bir haberle ilgili de tekzip yayınlanması istendi. Haberin başrolünde yer alan Savcı Öz, 'Yasadışı bir şey istemedim' diyerek Başkan Demir'le görüştüğünü kabul etse de, haberle ilgili tekzibin yayınlanmasını istedi. Öz'ün tekzip isteminde kullandığı cümleler, haberin doğruluğunu gözler önüne serdi. Öz'ün tekzibi de yine Star gazetesinde yayınlandı.

HEP AYNI TAKTİK

Geçtiğimiz günlerde Yeni Şafak'ın Adana'daki bir kolejde meydana gelen olayla ilgili yaptığı habere de aynı taktik uygulandı. Başbakan Erdoğan'a küfür edildiği ve MEB müfettişlerinin okuldan kovulduğuna yönelik haberi tekzip etmeye çalışan kolej yönetimi, 'Cemaatle bağımız yok' dedi. Kolej avukatları, tekzip için ilk olarak Adana 10. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, ders gibi bir karar vererek 'talep edilen tekzibin üçüncü kişileri itham altında bırakan ağır ifadeler içerdiğini' belirtti ve sözkonusu talebi, Basın Kanunu'na uygun olmadığını belirterek işleme koymadı. Mahkeme, Yeni Şafak'a karşı karapropaganda maksadı taşıyan tekzip talebine ret kararı verdi.

HAKİM TARİHE GEÇTİ

10. Sulh Ceza'dan istediği kararı çıkartamayan kolej, bu sefer Adana'da telekulakçı polisleri serbest bıraktığı için tepki toplayan Hakim Hacı Hüseyin Bolat'ın nöbet gününü bekleyerek 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Oysa itiraz, 5187 Sayılı Basın Kanunu uyarınca sadece 2 No'lu Asliye Ceza Mahkemesi'ne yapılabiliyordu. Yasadaki açık hükme rağmen yetkisi olmayan bir mahkeme, hukukun tüm kurallarını çiğneyerek itirazı görüşüp karara bağladı. Hakim Bolat, Sulh Ceza Hakimi'nin tam aksi yönde karar vererek kolejin tüm taleplerini kabul edip tarihe geçti.

KOZA da doğruladı

Koza Altın Şirketi, kendisine bağlı Mastra Altın Madeni ile ilgili 3 Ocak'ta Yeni Şafak'ta yayınlanan habere ilişkin tekzip metni gönderdi. Ancak tekzip, haberde dile getirilenleri doğruluyordu. Tekzip metninde, 'Haberde belirtildiği gibi 4 metrekare büyüklüğündeki galeri girişinin orman arazisinde' olduğu belirtilirken, 'Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlanan belgede de görüldüğü gibi 27 Aralık'ta Migem maden galeri girişinin orman izni gelmemiş alanda olması sebebi ile kullanılmaması talimatı gönderilmiştir. Bu galeri girişi kullanılmayacaktır' denilerek haber adeta 'onaylandı'. Bu duruma rağmen ilgili kurum, tekzibin yine de yayınlanmasını istedi.

MAHKEME ONAYLIYOR

Basın Kanunu'nun 5187 sayılı maddesine göre, mahkeme tekzip talebini kabul ederse gazete bunu yayınlamak zorunda. Tekzip edilen haberin, ilk yayınlandığı sayfa ve puntolarla yeniden yayınlanması gerekiyor. Gazeteler, tekzip metnini farklı şekilde yayınlamaları halinde 50 ila 150 bin TL arası para cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA