• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekstil işçilerini ikna edemediler
14 Kasım 2010 Pazar 20:42

Tekstil işçilerini ikna edemediler

Konya'nın Beyşehir ilçesinde ünlü markalara üretim yapan bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin maaşlarını alamadığı gerekçesiyle işletmenin yemekhanesinde başlattığı oturma eylemi devam ediyor.
Konya'nın Beyşehir ilçesinde ünlü markalara üretim yapan bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin maaşlarını alamadığı gerekçesiyle işletmenin yemekhanesinde başlattığı oturma eylemi devam ediyor.
 
İki geceyi yemekhanede sandalye ve masaların üzerinde uyuyarak geçiren işçileri, eylemlerinden vazgeçirebilmek için yürütülen ikna çabalarından da sonuç alınamadı. Beyşehir Kaymakamı Cumali Atilla, İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata ve Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı'nın ziyaret ederek eylemlerinden vazgeçme yönünde telkin ettiği işçiler bu istekleri kabul etmedi.
 
Birikmiş alacakları ile birlikte maaşlarının tamamını almadan eylemden vazgeçmeyeceklerini belirtilen tekstil işçilerine pazartesi günü hesaplarına 45-50 bin lira tutarında alacaklarına istinaden bir miktar para aktarılacağı sözü verildi. Ancak, birikmiş tüm alacaklarının verilmesini isteyen işçiler, evlerine gitmeyi kabul etmedi. Beyşehir Kaymakamı Cumali Atilla, aralarında bayanların da bulunduğu tekstil işçilerinin bayram öncesi yemekhanesinde geceyi geçirmelerinin uygun olmadığını belirtirken, bu yapılan eylemin doğru bir davranış olmadığını söyledi. Bu arada, dün akşam saatlerinde fabrikanın elektriklerinin kesilmesi üzerine işçiler yemekhanede bir süre karanlıkta oturmak zorunda kaldı.
 
Mum ışıkları altında oturan ve masa, sandalye ve yerde uyumak zorunda kalarak yorgun düşen işçileri Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ile beraberindeki heyet ziyaret etti. AK Parti İlçe Başkanı Nafiz Huğlu'nun da yer aldığı heyetin ziyaretinin ardından fabrikaya elektrikler yeniden verilmeye başlandı. Taşcı ve beraberindekilerin tekstil işçilerini eylemlerinden
vazgeçirmeye yönelik ikna çabaları yeterli gelmedi. Görüşme esnasında, işveren temsilcisi tarafından elektriklerin işçilerin eylemden vazgeçirebilmek için kesildiği belirtildi, ancak bundan sonuç alınamaması ve daha sonra bu davranışın yanlış olduğu düşünülerek yeniden elektriklerin verildiği bilgisi verildi.
 
Aralarında çok sayıda bayanın da bulunduğu 110 tekstil çalışanı Cuma günü mesai bitiminden bu yana fabrikayı terk etmeyerek yemekhanede oturma eylemi gerçekleştiriyor. Tekstil işçilerinin iaşesi yemekhanede bulunan yiyecekler ile dışarıdan getirilen yiyecekler sayesinde sağlanıyor. Bu arada, fabrika binası önünde bir polis ekibi de sürekli olarak nöbet bekliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA