• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknolojik inovasyon ekonomik büyümeyi tetikliyor
17 Ocak 2016 Pazar 13:25

Teknolojik inovasyon ekonomik büyümeyi tetikliyor

İpekyol Sanayici ve İşadamları Derneği Bilgi Aktarım Programına konuk olan  Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı, “Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin İnovasyon Ekosistemine Katkısı ve InnoPARK “ konulu sunum yaptı.

Günümüzde zenginliğin kaynağının inovasyon olduğuna dikkat çeken Botsalı, “Kısaca inovasyon yeni düşüncelerin ekonomiye dönüştürülmesidir. İnovasyonun başka tanımlar da var; Hiç olmayan ya da öncekilere göre önemli derecede iyileştirilmiş mal, hizmet, süreç, organizasyon yapısı, pazarlama yönteminin ortaya konulmasıdır. Yani, inovasyon değer yaratmaktır. İnovasyonun; ürün, hizmet, süreç, organizasyonel, pazarlama ve sosyal türleri vardır” dedi.

Botsalı, ekonomik büyüme ve inovasyon arasındaki ilişkinin önemli sonuçlar ortaya koyduğunu kaydederek, OECD’ye göre 1970-1995 arasında gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin yarıdan fazlasının teknolojik inovasyondan kaynaklandığına işaret etti.  Botsalı, “Massachusetts Institute of Technology’deki (MIT), inovasyonlarla kurulan şirketlerle bir ulus oluşturulsaydı, dünyanın gayrisafi yurtiçi hasıla bakımından en büyük 24. ekonomisi olurdu. Paul Romer’in yeni büyüme kuramına göre, Keşif ve buluş/inovasyon süreci; yaşam standardındaki uzun vadeli iyileşmeleri yaratan süreçtir olarak tanımlanıyor. Geçen 50 yılda ABD'de kaydedilen ekonomik büyümenin en az yarısını teknolojik inovasyona borçlu olduğu vurgulanıyor. ABD Rekabet Konseyi, 21. yüzyılda Amerika’nın başarısı için tek önemli faktör olarak inovasyonu belirledi  ve geçmiş 25 yılda organizasyonları verimlilik ve kalite konusunda optimize ettiklerini, gelecek 25 yılda toplumu inovasyon konusunda optimize etmeliyiz kararı aldı.” diye konuştu.

Sürdürülebilir İnovasyon

Botsalı, ülke düzeyinde sürdürülebilir inovasyon için eğitimli ve gerekli niteliklerle donatılmış insan kaynağından, inovasyonu teşvik eden topluma kadar bir çok faktörün etkili olduğunu vurgulayarak, Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin amaçlarının başında üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin işbirliğini sağlamanın geldiğini belirtti. Teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemenin diğer bir amaç olduğunu kaydeden Botsalı, şu bilgileri verdi: “ Girişimcilere yönelik  destekler yanında öğretim üyelerine,  Ar-Ge personeline ve  ve teknolojik ürün yatırımına destek veriyoruz. Sanayicilerimizin, üreticilerin bu avantajdan yararlanmasını bekliyoruz”  

Innopark Konsept

Konspet olarak, geniş katılımlı bir bölgesel inovasyon girişimi, teknolojik üretim faaliyetlerine ağırlık veren,  üretim sektörü işletmelerinin ve inovasyon ekosistemi aktörlerinin ağırlık merkezinde konumlandıran ve ihtiyaç ve pazar yönelimli özgün bir yapılanma ve yönetim modeli belirlediklerini ifade eden Botsalı, Girişimcilik Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi, Tasarım  Merkezi, Üniversite İrtibat Ofisleri, NDT laboratuvarı, Küme Koordinasyon Ofisi, Yenilenebilir Enerji Teknoloji Merkezi ile hizmet verdiklerini söyledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ziraat Odaları 'elektrik'ten şikayetçi
  • Bakan Kurum noktayı koydu: Söz konusu olamaz
  • Lavrov açıkladı: Türkiye'yi bilgilendirdik, saldıracağız
  • İstanbul'daki Suriyeliler için bugün son gün
  • Erdoğan talimat verdi: 1 yıl ödemesiz 100 bin TL verilecek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA