• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknokent Türkiyede 2. sırada geliyor
11 Ocak 2011 Salı 15:41

Teknokent Türkiyede 2. sırada geliyor

Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan, Konya'nın İnovasyon ve Ar-Ge üssü Teknokent, bünyesindeki firma sayısını 2011'de 113'e yükseltirken..
     Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan, Konya'nın İnovasyon ve Ar-Ge üssü Teknokent, bünyesindeki firma sayısını 2011'de 113'e yükseltirken, firmalarda danışman veya yönetici olarak görevlendirilen öğretim üyesi sayısı bakımından ODTÜ Teknokent'ten sonra ikinci sırada yer aldığı bildirildi.
     Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, yaptığı yazılı açıklamada, bünyesindeki firmalarda danışman veya yönetici olarak görevlendirilen öğretim üyesi sayısı açısından Konya Teknokent'in ODTÜ Teknokent'ten sonra geldiğini belirtti.
     Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik büyümenin yüzde 75'inin teknolojik inovasyonlara dayandığına dikkati çeken Botsalı, açıklamasında, ''Biz de bölgemizdeki firmaların dünya standartlarını yakalaması için üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye odaklandık. Bu amaçla Teknokent bünyesinde Proje ve İş Geliştirme Merkezi'ni (PİGEM) kurduk'' ifadelerini kullandı.
     PİGEM'in üniversite-sanayi işbirliğine dayalı olarak ürettiği projelerle, Konya bölgesindeki hizmet ve sanayi kuruluşlarına ulusal ve uluslararası Ar-Ge destek programlarından finansman destek sağlandığını belirten Botsalı, açıklamasında, şunları kaydetti:
     ''Bu doğrultuda Konya PİGEM tarafından 2009 yılında 35, 2010 yılında 41 proje üniversite-sanayi işbirliği ile üretilmiştir. Konya Teknokent bünyesinde bulunan firma sayısı 2008 yılında 105 iken bu rakam 2009'da 107'ye 2010 yılı sonu itibarıyla ise 113'e yükselmiştir. Bugün mevcut firma sayımız 113'tür.''
     Konya firmalarının Teknokent ile işbirliği yapması sonucunda kendi bünyelerinde bir çok olumlu gelişme gözlemlediklerini ve son yıllarda Konya firmalarında ciddi anlamda Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğüne işaret eden Botsalı, açıklamasında, ''Bizimle Ar-Ge faaliyetleri yürüten firmalar, elde ettikleri Ar-Ge sonuçlarını uygulamaya yansıtarak üretim maliyetini düşürmekte, kaliteyi artırmakta, iç ve dış pazarlarındaki rekabet gücünü ve pazar payını geliştirmektedir'' sözlerine yer verdi.
    
     -FİRMALARA İMKANLAR SUNULUYOR-
    
     Türkiye'deki faal 26 Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin (TGB) Ar-Ge faaliyeti yürüten kuruluşlara birçok imkanlar sunduğunu ifade eden Botsalı, şöyle devam etti:
     ''Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde Ar-Ge faaliyeti yürüten firmalar 4691 sayılı yasanın tanıdığı Ar-Ge'ye dayalı kazançlardan gelir vergisi veya kurumlar vergisi muafiyeti, çalışanların maaşlarından stopaj vergisi muafiyeti, yazılım ürünlerinde satışta KDV muafiyeti ve SGK primi işveren hissesi desteklerinden yararlanmaktadır. Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin iletici ve yönetici şirketi olan Konya Teknokent bünyesindeki kuruluşlara Ar-Ge faaliyetlerinde ihtiyaç duyacakları her türlü kaynağı, desteği ve hizmeti sunmak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, yeni ve ileri teknoloji alanlarında girişimciliği teşvik etmek ve desteklemek konularında faaliyet göstermektedir.''
    
     -ODTÜ TEKNOKENT'TEN SONRA GELİYOR-
    
     Botsalı, Konya Teknokent'in, bünyesindeki firma sayısı açısından Türkiye'nin en büyük üçüncü teknokenti olduğunu, firmalarda danışman veya yönetici olarak görevlendirilen öğretim üyesi sayısı açısından ise ODTÜ Teknokent'ten sonra geldiğini, 82 öğretim üyesinin de Teknokent'teki Ar-Ge şirketlerinde danışman veya yönetici statüsünde çalıştığını bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA