• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekelde uzlaşma yok
01 Şubat 2010 Pazartesi 18:58

Tekel'de uzlaşma yok

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu Başbakanlık'taki Tekel işçileri ile ilgili görüşmenin ardından uzlaşma sağlanamadığını açıkladı.
 Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, TEKEL işçilerinin sorununa ilişkin ''Özelleştirme ve iş yerlerinin kapatılması sonucu açıkta kalmış olan çalışanların 4/C kapsamında istihdam edilmelerinin en adil, en doğru yöntem olduğu konusunda karar vardık'' dedi.

Yazıcı, TÜRK-İŞ yönetim kurulu üyeleri ile TEKEL işçilerinin sorununu görüşmek üzere Başbakanlık Yeni Bina'da yaptıkları toplantının ardından, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte açıklamalarda bulundu.

TEKEL işçilerinin bundan sonraki süreçte nasıl istihdam edileceklerini enine boyuna uzmanlarla birlikte ele aldıklarını ve detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Yazıcı, konuyu hukuksal açıdan ve mali imkanlar çerçevesinde değerlendirdiklerini bildirdi.

Bakan Yazıcı, ''Sonuçta özelleştirme ve iş yerlerinin kapatılması sonucu açıkta kalmış olan çalışanların 4/C kapsamında istihdam edilmelerinin en adil, en doğru yöntem olduğu konusunda karar vardık'' diye konuştu.

''TEKEL işçileri için gelinen son nokta bu mudur? Bundan sonra herhangi bir temas, görüşme olmayacak mı? Bir grev kararı da var. Bu grev kararında bir geri adım söz konusu olacak mı? Size söylenen bir şey var mı?'' sorusu üzerine, ''Hayır o konuya girmedik. Biz bugün sadece Perşembe günü başlamış olan müzakereleri ele aldık. Müzakereler de kesilmemişti. Hep gündemdeydi bu konu. Ama Perşembe gününden bu yana biraz daha özel olarak gündeme geldi. Özel görevlendirmeler oldu. Sadece bu konu üzerinde ne öneriyoruzun sonuçları üzerinde konuştuk. Arkadaşlarımızı da iki defa davet ettik. Ayrılırken de açıklamalarını yaptılar'' diye konuştu.

Bakan Yazıcı, ''Sizin söylediğiniz son şey bu mudur?'' denilmesi üzerine, ''Elbette. Biz yapabileceğimizi kararnameye dönüştürüyoruz. Kararname yayımlandığında daha net olarak göreceksiniz'' şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Şimşek de ''Tazminatların ödendiğini söylediniz. Sanırım özelleştirmenin kasasından çıktı ama aldığımız duyum bir blokaj olduğu. Hesaplarında para olmadığı yönünde. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz?'' sorusuna, ''Bugün saat 15.00 itibariyle bütün TEKEL çalışanlarının hesaplarına kıdem tazminatları aktarıldı. Bana gelen bilgiye göre bir blokaj söz konusu değildir'' cevabını verdi.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA