• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tek katsayı ile haksızlığın önüne geçildi
22 Temmuz 2009 Çarşamba 17:49

'Tek katsayı ile haksızlığın önüne geçildi'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından hayata geçirilen "Tek Katsayı" uygulamasına destek verdi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından hayata geçirilen "Tek Katsayı" uygulamasının bir haksızlığın önüne geçtiğini söyledi.
 
Üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasının meslek liseleri'ne ilgiyi azalttığını belirten Arslan Korkmaz, "Bu ilgi azalması iş dünyasının ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman istihdamı konusunda büyük boşluk oluşturuyor ve bir mesleksizler ordusu meydana getiriyordu. YÖK, mesleki eğitimi bitirme noktasına getiren katsayı eşitsizliğini kaldırıp, 'Tek Katsayı' sistemini tekrar uygulamaya koyarak büyük bir hatadan dönmüştür. Ülkemizin eğitim sistemini sıkıntıya sokan bu durumdan, uzun bir aradan sonra geri adım atılmış olması, kamuoyunun beklenti içinde olduğu mesleki eğitim reformunun gerçekleşmesine ilişkin önemli bir adımdır. Eşit şartlarda eğitim ilkesine uygun olmayan ve insan hakları ihlali olan bu uygulamanın kaldırılmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu karar, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde eğitim alanında attığı adımlara da katkı sağlayacaktır. Ayrıca, kararla birlikte, Türkiye'de mesleki eğitime verilen önemin artacağı ve büyük bir yapısal dönüşüm içinde olan sanayimizin nitelikli işgücü bulma noktasında çektiği sıkıntıların ortadan kalkacağı düşüncesindeyiz" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA