• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tek bir insan bile açık hissetmeyecek
06 Mayıs 2011 Cuma 15:26

Tek bir insan bile açık hissetmeyecek

HAS Parti Konya Milletvekili Adayları Fahri Eken, İsrafil Kösedağ, Av. Veli Tolu ve Bülent Canca Seçim çalışmaları çevresinde Sarayönü ilçesini ziyaret ettiler.

HAS Parti Konya Milletvekili Adayı Fahri EKEN yaptığı açıklamada; “HAS Parti iktidarında; Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu ile Yem Sanayi yeniden kamu sosyal kuruluşları (kâr değil, sosyal fayda amaçlı) olarak kurulacak, tarımsal desteklerin % 15’lik kısmı bu kuruluşlara aktarılacaktır. Tarımsal Üretici Birlikleri çerçeve kanunu hazırlanacak, söz konusu birlikler demokratik ve katılımcı bir şekilde üreticilerin pazarlık gücünü artıran kurumlar olarak yerinden örgütlendirilecektir. Birlik yönetim kurulları “çiftçi kayıt sistemi”ne kayıtlı olan üreticilerin oyu ile belirlenecek, denetimleri ise merkezi yönetim tarafından gerçekleştirilerek, denetim sonuçları kamuya ilan edilecektir. Tarımsal desteklerin % 25’lik kısmı hitap ettikleri bölge ve kapsama aldıkları ürünlere bağlı olarak “Üretici Birlikleri”ne aktarılacaktır.” Dedi.

Halkın Sesi Partisi Konya Milletvekili Adayı Av. Veli TOLU ise sosyal devlet olma ilkesi gereği HAS Parti iktidarında Bu ülkede yaşayan tek bir insanın bile kendisini açlık ve yoksulluk tehdidi altında hissetmeyeceği bir Türkiye’yi tesis edeceklerini kaydetti. Tolu;   “Türkiye’de, bugüne kadarki süreç içerisinde, sosyal politika uygulamalarında tüm nüfus kapsam altına alınamamıştır. Özellikle kayıt dışında istihdam edilen büyük bir kesim, her türlü sosyal güvenceden uzak şekilde yaşamını sürdürmektedir. Yeşil kart ve benzeri uygulamalara rağmen sağlık hizmetlerine ulaşımda da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Öte yandan sosyal yardımların, farklı kurumlar eliyle gerçekleştirilmesi, sistemi daha karmaşık bir hale getirmektedir. Sosyal yardım ve hizmetlerden yaralananlara ilişkin sağlıklı veriler mevcut değildir. Bu hizmetleri sağlayan kurumlar arasında koordinasyon ve işbirliğinin bulunmaması, kaynakların etkin kullanılamaması ve yardımların yetersiz kalması sonucunu doğurmaktadır. Sosyal politikaların uygulanmasında çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sisteminin ayrı bir yapılanma içinde örgütlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu, sosyal güvenliğin etkinliğinin artırılması ve çalışma hayatının daha dinamik yapıda örgütlenmesi için gereklidir. Has Parti’nin siyaset yapma amaçlarından biri de tüm toplumu içine alacak köklü ve kalıcı bir sosyal güvenlik sistemini kurmaktır. Bu ülkede yaşayan tek bir insanın bile kendisini açlık ve yoksulluk tehdidi altında hissetmeyeceği, gelecek endişesi yaşamayacağı bir toplumsal ve ekonomik yapıyı hayata geçireceğiz.” Dedi

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA