• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tek başına teşvik kalkınmanın anahtarı olmuyor
08 Nisan 2013 Pazartesi 11:42

'Tek başına teşvik kalkınmanın anahtarı olmuyor'

İç Anadolu'daki iş adamları, çözüm süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımın artacağına inanıyor.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek,  yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin iş dünyasını yakından ilgilendiren, ''birlik ve kardeşlik'' projesi olduğunu söyledi.
     İş dünyası için birinci önceliğin güvenlik, istikrar ve çalışma barışı olduğunu vurgulayan Şimşek, çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınmasına katkı sağlayacağını bildirdi.
     Geçmiş yıllarda teşvik uygulamalarının tek başına yarar sağlamadığını belirten Şimşek, şöyle konuştu:
     ''Geçmişte Doğu ve Güneydoğu illeri teşvikte öncelik tanınan illerdi. Tek başına teşvik, bu bölgelerde yatırım yapmanın ve kalkınmanın anahtarı olmuyor. Bugüne kadar bunu başaramadık. Ancak hali hazırda yeni teşvikler devam ederken, bu yeni anlayış, yeni çaba, bizim de yakından takip ettiğimiz, istediğimiz bir süreçtir. Oradaki şubelerimizde yönetici arkadaşlarımızdan edindiğimiz izlenim itibarıyla, bölgede yaşayan vatandaşlarımız çözüm istiyor, istikrar istiyor. Bölgede yaşayan insanlarımızın artık bu sorunların aşılması, bu algının ortadan kalkması ve terör belasının ülke gündeminden uzaklaşmasını istiyor.''
     Şimşek, çözüm sürecine katkı sağlanması gerektiğini ifade ederek, ''İstikrarsızlığa ve güvensizliğe sebebiyet veren hiçbir şeye destek vermemiz mümkün değil. Bu anlamda MÜSİAD olarak, o bölgenin bir an önce yatırım için salim bir liman haline gelmesini canı gönülden istiyoruz. Ülkede iç huzurun sağlanması, Türkiye'nin ihracatına olumlu yansıyacaktır'' diye konuştu.
 -AKTİSAD: ''Bölgeye yatırım artacak''
 Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Cesur da bir ülkeye yatırım yapacak iş adamının öncelikle o ülkede demokrasi olması şartını aradığını anımsattı.
     Türkiye'nin terör sorunundan kurtulmasının iş adamları için çok büyük mutluluk olacağının altını çizen Cesur, ''Yatırımcı için can güvenliği önemli'' dedi.
     5 bin yıllık devlet geleneğiyle gurur duyan Türkiye'nin, Güneydoğu'daki problemi bugüne kadar çözemediğini anlatan Cesur, şunları kaydetti:
     ''Bunun acısını çeken şehit anneleri, babaları var ama artık herkes sabırlı olacak. Dua edeceğiz, bu süreci inşallah atlatacağız. Balkanlara gittiğimizde iftihar ediyoruz. Oradakilere 'nerelisin' dediğimizde, 'Karamanlıyım, Konyalıyım' diyorlar. Biz oralarda tebliğ yapmışız. Böyle bir milletken, yanımızda duran bir topluluğa tebliğde bir yanlışlık var ki, birbirimizi algılamada bir yanlışlık oluşturulmuş. İnşallah demokratik yapımız oluşturulup, yeni sivil anayasamız yazıldıktan sonra böyle bir terör belasıyla karşılaşmayacağımızı umuyorum.''
     Cesur, iş adamlarının can güvenliği sorunu nedeniyle şimdiye kadar bölgeye yatırım yapamadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     ''Çözüm süreciyle birlikte o bölgeye yatırım da artacak. Bu iyileşme sürecinin ilk adımını atarak, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde lisanslı depoculuk ve mısır kurutma tesisi kuruyoruz. Siloların montajlaması yapıldı. Yaklaşık 1 ay içerisinde tesisin tamamlanmasını bekliyoruz. Tesisimizde yaklaşık 100 işçi istihdam edeceğiz ve işçilerin tamamı Güneydoğulu vatandaşlarımızdan oluşacak.''
ASKON: ''Bölgede çok ciddi kalkınma olacak''
    
     Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ise çözüm süreciyle ilgili yıllardır yapılmayanın şimdi yapıldığını dile getirdi.
     Önceki iktidarların da çözümle alakalı bir takım çabalar sarf ettiğini, fakat AK Parti döneminde çabaların daha da yoğunlaştığını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:
     ''İnşallah yapılmak istenen şey başarıya ulaşır. Eğer bu süreç başarıya ulaşırsa, hem şehrimiz adına hem de ülke ekonomisi adına çok ciddi imalatın, üretimin, istihdamın artması noktasında iyi sonuçlara gidileceğine inanıyoruz. Çünkü yıllardır çok ciddi manada terörle mücadeleye para harcanıyor. Dolayısıyla terörle mücadeleye ayrılmış olan bu kaynak, o bölgede insanımızın istihdamına, üretimine, fabrika kurulmasına, sanayiye, hastaneye, eğitime harcandığı zaman, çok ciddi bir kalkınma olacaktır.''
     Yıldırım, gerek Anadolu sermayesinin gerekse yurt dışından gelecek sermayenin bölgeye çok ciddi yatırım yapacağına inandıklarını kaydederek, şöyle devam etti:
     ''Çünkü bölge, Ortadoğu'ya ihracat açısından stratejik bir yer. Süreç başarılı olursa; bölgenin, dolayısıyla Türkiye'nin Irak, Suriye ve İran ile olan münasebetleri de çok üst seviyelere çıkacaktır. Hatta o ülkelerle olan buzların da eriyeceğine inanıyoruz.''
TÜMSİAD: ''Hayat standardı yükselecek''
         Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Karaman Şube Başkanı Rıfat Karaulu da terörün, ülkenin kanayan yarası olduğunu söyledi.
     Sorunun çözümüyle ilgili uzun zamandır hemen herkesin arayış içinde olduğunu belirten Karaulu, ''Ülkemizde biz barış içinde yaşarsak; turizmimiz artar, iş adamlarımıza yeni iş alanları açılır. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu'ya iş adamlarımız yatırım yapacak, oradaki iş adamlarıyla ortaklıklar kuracaklardır'' dedi.
     Karaulu, Doğu ve Güneydoğu'da terörden dolayı işlenemeyen tarım alanları olduğunu hatırlatarak, ''Bunların miktarı hiç de az değil. Bu tarım alanları işlenmeye başlarsa, ekonomiye kazandırılırsa, o bölgelerden büyük şehirlere göç de önlenecektir. Ekonomi gelişecek, hayat standardı yükselecektir. Güçlü bir Türkiye olmamızın önü de açılacaktır. Bu sebeple çözüm sürecini destekliyoruz'' ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA