• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tehlike Ellerde
28 Mayıs 2009 Perşembe 11:34

Tehlike Ellerde

İşte enfoksiyonlara karşı yöntemler...
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde, hastane enfeksiyonlarıyla mücadelede dikkat edilmesi gerekilen hususlar ve enfeksiyonlardan korunma yöntemlerine ilişkin “Tehlike Ellerde” konulu bir panel düzenlendi.
 
Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Refik Soydam Hıfzısıhha  Merkezi Başkanlığı ile Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nın ortaklaşa düzenlediği panel, Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasını yapan Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ahmet Özkağnıcı, hastane enfeksiyonlarının günümüzde büyük bir risk oluşturduğu belirterek, “Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz bir takım çalışmalarla hastaların ve hasta ziyaretçilerinin yoğun olduğu yerlerin fiziksel koşullarını iyileştirdik. Ancak sadece hastane ortamında değil kişisel anlamda herkesin enfeksiyonlardan korunabilmesi için bilinmesi gereken ilk şey el yıkamanın gerekliliğidir. Ellerimizi 10 saniyelik bir yıkamayla enfeksiyon hastalıkların 3’te birlik oranda azaltabildiğimizi unutmayalım” dedi.
 
Panelde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı adına katılan Prof . Dr. Recep Öztürk ise hastane enfeksiyonlarının artık küresel bir sorun haline geldiğini söyledi. Hastane enfeksiyonlarını en aza indirebilmek için bir proje gerçekleştirdiklerini ve şimdiye kadar 3 bin sağlık personeline ulaştıklarının altını çizen Prof. Dr. Öztürk, “Kişide hastanede yattığı 48–72 saat süresince ya da taburcu olduktan 10 gün sonra enfeksiyon hastalıkları görülebilir. Protez takan hastalarda ise bu süre 1 yılı da bulabilir. Enfeksiyon hastalıklarının hastanın hastanede kalma süresini artırdığı gibi yaşam kalitesini de azalttığı hiçbir zaman unutulmamalıdır” diye konuştu.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA