• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tehdit diliyle barış olmaz
20 Mart 2014 Perşembe 07:18

Tehdit diliyle barış olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üç günlük Danimarka temaslarının son gününde kendisini takip eden gazetecilerle Amelienborg Sarayı'nda sohbet toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin Barış Süreci'nde tıkanıklık olduğu yönünde söylemleri ve sertleşen üslubun bulunduğunu hatırlatması üzerine Gül, şunları söyledi: 'Kürt meselesi karşılıklı yanlış yapmadan yürümesi gerekiyor. Hükümet bu konuda dikkatli çok cesur işler yaptı. Daha yüksek hukuk standartlarıyla bu işlerin yoluna gireceğini gördük. Dışarıdan konuşmalar, tehditler, 'tekrar silahlı mücadele başlarız' söylemleri duyuyoruz. Bu çok yanlış, kimseye de faydası olmaz. Görüyorsunuz adım adım bir çok şikayet konuları gündemden çıkıyor. Geçen hafta çıkan paketin içeriği çok önemli. Yerel halkın kendi yaşadığı yerlerin adlarının geri verilmesi gibi. Veyahut farklı farklı okullar da açılabilecek. Bunların kıymetini değerini Kürt vatandaşlarımız ve bu alanda siyaset yapanların bilmesi lazım.'

SABOTAJLAR OLABİLİR

Barış Süreci gibi olayların otomotiğe bağlanmış bir şekilde yürümediğini bu nedenle sabotajların, provokasyonların olabileceği uyarısını yapan Gül, 'Herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Bu havayı bozmadan dikkatli ve sorumlu şekilde hareket etmek gerek' diye konuştu. Suriye'nin, Irak'ın ortaya çıkardığı şartların avantaj gibi görülmemesi gerektiğini ifade eden Gül, 'Avantaj bu ülkede herkesin eşit vatandaşlık temelinde özgür asil ve demokratik çerçevede sorunlarının çözülmesidir' dedi.

ŞÜPHELİ NOKTALAR VAR

Sosyal medyada BBP'nin merhum lideri Musin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili yapılan spekülasyonların hatırlatılması üzerine de Gül, 'Rahmetli Yazıcıoğlu, benim dostumdu. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımız, kendi ülkesinde bir helikopter kazasında öldü' dedi ve bu olay hakkında DDK'ya kapsamlı bir rapor hazırlattığını hatırlattı. DDK raporunda tespit edilen şüpheli noktaların ve rapor sonrasında gelen ihbarların dava dosyalarına girdiğini kaydeden Gül, 'Kesin kanaate varmak için şüpheli noktaların ihale edilmesi gerekiyor. Savcıların görevi bu olması lazım. Fakat mahkemelere talimat verecek durumda değilim. Kaldı ki bu gecikmeyle ilgili makamları uyardım. Geçenlerde Genelkurmay'da radar kayıtlarında inceleme oldu. Aslında daha erken yapılması gerekiyordu. Bu öneriler yapıldı' diye konuştu.

Gül, yurtdışındaki okullar konusunda da 'Bence yurtdışı okullarını ayrı tutmak gerekir. Oralarda güzel faaliyetler yapıyorlar, tabi bu işlerle karıştırmamakda fayda var.' ifadelerini kullandı.

Eksiğimizi biz görelim

Danimarka Başbakanı ile yaptığı görüşmede Türkiye'de yaşanan son gelişmelere de değindiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: 'Herkes birbirini takip ediyor. Bu kadar açık ve şeffaf bir dünyada yaşıyoruz. Ben anlattım. Mesela Internetle ilgili yanlış bir düzenleme olmuştu ama 1 hafta içerisinde düzeltildi, dedim Yabancılarla konuşurken değil, kendi kendimize konuşurken de eksikliklerimizi gidermemizin farkında olan bir siyaset oluşturmamız gerek. Yaşananlar, kuralların çok açık net olmamasıyla alakalı. Seçimlerin neticesi ne olurda olsun bu ortamdan çıkmak zorundayız.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA