• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tedavi giderleri 2,5 milyar arttı
28 Aralık 2011 Çarşamba 09:33

Tedavi giderleri 2,5 milyar arttı

İlaç harcamalarında 2011 yılında hedefin bir milyar lira aşılmasından sonra tedavi giderleri için belirlenen bütçede 2,5 milyar liralık sapma meydana geldi.
İlaç harcamalarında 2011 yılında hedefin bir milyar lira aşılmasından sonra tedavi giderleri için belirlenen bütçede 2,5 milyar liralık sapma meydana geldi.

Bunda en büyük etken, hastaneye gidişlerdeki artışlar oldu. Geçtiğimiz yıl ortalama 7,3 olan kişi başı hastaneye müracaat sayısı 2011'de 8'e çıktı. Hazine Müsteşarlığı'nın Orta Vadeli Program'da (OVP) bu yıl için özel ve kamu hastanelerine 22 milyar 818 milyar lira bütçe ayrılmıştı. Fakat bu yılın sonunda rakam 2 milyar 422 milyon liralık artışla 25 milyar 240 milyon liraya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı hastaneleri bütçeyi bir milyar 70 milyon, özeller ise 801 milyon lira aştı. Artışta sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşmasının yanı sıra gereksiz sağlık harcamaları da etken oldu. Zaman'a konuşan Sosyal Güvenlik Başkanı (SGK) Fatih Acar, gereksiz yapılan sağlık harcamalarını engellemek için 2012 yılında denetimleri üst seviyeye çıkaracaklarını açıkladı. Acar, önümüzdeki dönem risk odaklı denetimler gerçekleştireceklerini belirterek şöyle konuştu: "Buna ilişkin analizler başlatıldı. Örneğin hastanenin kapasitesi ve hizmet dilim endeksi dikkate alınarak benzer hastanelerde işlem yoğunluğunun ve çeşidinin analizi, aynı branşta görev yapan doktorların günlük çalışma süresi dikkate alınarak baktığı poliklinik ve ameliyatlar kıyaslanacak. Bu yöntemle denetimler daha etkili olacak. Suistimallerin önüne geçilecektir." Yeni yılda biyometrik kimlik doğrulama sistemine de geçeceklerini anlatan Acar, başkasının yerine sağlık hizmetinin alınması ya da sigortalının bilgileri dışında sağlık hizmeti almış gibi gösterilmesi gibi usulsüzlüklerin önleneceğini ifade etti.

e-reçete başlayacak

Yeni dönemde e-reçetenin hayata geçirileceğini söyleyen Acar, "Reçeteler kâğıt ortamından elektronik ortama taşınacak. Doktorlar tarafından elektronik ortamda düzenlenen reçeteler eczanelere Medula sistemi üzerinden ulaştırılacak. Bu olay reçete üzerinde yapılan birçok suistimalin önlenmesine imkân tanıyacak." dedi. Vatandaşın hastaneye gitme sayısında artış olduğunu belirten Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, tedavi giderlerinde yaşanan artışların normal olduğunu belirtti.

Bu yıl 13 milyar 100 milyon TL global bütçe verilen Sağlık Bakanlığı hastaneleri bunu 1 milyar 70 milyon TL aşarak 14 milyar 179 milyon TL'ye çıkardı. Yıl içinde kamu hastanelerine bir milyar civarında ek ödenek de verildi. Üniversite hastaneleri için öngörülen 4 milyar 75 milyon TL'lik bütçe, 4 milyar 626 milyon TL'ye çıktı. Özel hastaneler için planlanan 5,6 milyar olan hedef 801 milyon TL aşılarak, 6,5 milyara yaklaştı....
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA