• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tedavi edilip doğaya bırakılıyor
12 Mayıs 2013 Pazar 14:32

Tedavi edilip doğaya bırakılıyor

Büyük bölümünde adeta çöl ikliminin hüküm sürdüğü Konya Ovası'nda çeşitli nedenlerle yaralanan, çoğunluğunu yırtıcıların oluşturduğu kuşlar...
 Büyük bölümünde adeta çöl ikliminin hüküm sürdüğü Konya Ovası'nda çeşitli nedenlerle yaralanan, çoğunluğunu yırtıcıların oluşturduğu kuşlar, Karatay Hayvanat Bahçesi'nde rehabilite edildikten sonra doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.
     Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürü Mehmet Ali Can yaptığı açıklamada, bu hayvanat bahçesinin; çok geniş bir alanı kaplayan, uçsuz bucaksız düzlüklerin yer aldığı Konya Kapalı Havzası'nda, yaralı hayvanların rehabilitasyon merkezi işlevini de gördüğünü söyledi.
     Can, adeta çöl ikliminin hüküm sürdüğü bölgede "kolay av" olabilen hayvanların, insan unsuru başta olmak üzere çeşitli nedenlerle yaralanabildiğini; bunların, kurumlar, dernekler ya da duyarlı vatandaşlarca kendilerine getirildiğini anlattı.
     Bu hayvanların tedavilerinin, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ile Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde yapıldığını belirten Can, "Kartal, şahin, doğan, atmaca, kerkenez gibi yırtıcı kuşlar başta olmak üzere pelikan, leylek, kurt, tilki gibi hayvanlar, bize getiriliyor. Hayvan Hastanesi'nde ve bizim bünyemizdeki veterinerlerce tedavilerini yapıyoruz. Biz elimizden gelen her imkanı seferber ediyoruz. Tedavilerimizde yüzde 80-90 oranında başarı sağlıyoruz. Tedavileri yapılan bu hayvanları, hayvanat bahçemizde; adaptasyon problemi olmadan doğaya dönebilmeleri ve yaşamlarını aynı şekilde devam ettirebilmeleri için rehabilite ediyoruz" dedi.
    
     -En çok yaralı şahin geldi-
    
     Can, rehabilitasyon süreçlerinin ardından bugüne kadar çok sayıda kuşu yeniden doğal yaşam ortamlarıyla buluşturduklarını, bunların çoğunluğunu ise şahinlerin oluşturduğunu anlattı.
     Mehmet Ali Can, kent yakınlarındaki Altınapa Baraj Gölü'ne tedavisi yapıldıktan sonra bırakılan bir pelikan grubu da oluşturduklarını anlattı.
     Pelikanların bir süre orada kaldıktan sonra doğal yaşam alanlarına gittiklerini aktaran Can, "Bu kuşlar çoğu göçmen kuşlardır. Yaralanan kuşları, tedavi ediyoruz ve o kuşun göç mevsimi geldiğinde gelen göçmen kuşlarıyla birlikte gitmesi için göç yollarına götürüyoruz" diye konuştu.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da Hız kurbanı olan Rabia'nın ağlatan 'Afrin' mektubu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA