• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tedavi edilen şahinler doğaya bırakıldı
20 Mayıs 2013 Pazartesi 18:05

Tedavi edilen şahinler doğaya bırakıldı

Konyada yaralı olarak bulunan 5 şahin, merkez Karatay İlçe Belediyesi Hayvanat Bahçesinde tedavi edilip rehabilitasyon sürecinin ardından doğayla buluşturuldu.

Konya’da yaralı olarak bulunan 5 şahin, merkez Karatay İlçe Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde tedavi edilip rehabilitasyon sürecinin ardından doğayla buluşturuldu.
Doğal yaşamda sayıları azalan yırtıcı kuşları koruyup, doğadaki varlıklarını sürdürebilmeleri amacı ile Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü ekipleri tedavi ve rehabilitasyon süreçleri sona eren 5 adet Şahini Konya 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı Hava Alanı’nda doğaya bıraktı. Burada çok stratejik bir görevi yerine getirecek olan Şahinler, göç eden kuş sürülerinin savaş uçaklarının motor bölümüne zarar vermesini önleyecek. Göç eden kuş sürüleri hem ticari hem de savaş uçakları için çok büyük tehlike oluşturuyor. 1988-1992 yılları arasında kuşlardan kaynaklanan 25 bin uçak kazası yaşandığı ve 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre hızla giden uçağa çarpma etkisi yarım tonluk kuvvete eşit olduğu göz önünde bulundurulduğunda tehlikenin boyutu daha net ortaya çıkıyor. Şahinler sürü halinde hareket eden kuş sürülerini hava alanından uzak tutuyor ya da onları avlayarak tehlikeyi bertaraf ediyor. Bu yöntem bütün teknolojik sistemlerin yanında kuşları uzak tutmak için ek bir önlem olarak kullanılıyor.

Şahinlerin savaşan şahin olarak adlandırılan kuş sürülerinin uzak tutulmalarına yardımcı olması, yırtıcı bir kuş olan Şahinlerin teknoloji ile uyum içerisinde varlığını sürdürebileceğine güzel bir örnek oluşturuyor.

Doğada yaralı olarak bulunan hayvanların, tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamladıktan sonra yaşama alanlarına uygun bölgelerde doğaya bırakılmasının devam edeceğini belirten Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü yetkilileri, doğada yaralı olarak buldukları hayvanları, hayvanat bahçesine getirerek tedavi olmalarını sağlayan bütün vatandaşlara ve kurumlara teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA