• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tecavüzcüye ağır müebbet
04 Mayıs 2014 Pazar 09:25

Tecavüzcüye ağır müebbet

Çocuk istismarına yönelik yapılacak düzenlemeyle TCK'da tecavüzün ölümle sonuçlanması sonucunda verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası çocuk tecavüzleri için de uygulanacak. Bu kişiler terör suçu işleyenlerle aynı şekilde cezalandırılacak. Çocuğunu zorla evlendiren anne-babaya 3 yıla kadar hapis verilecek. Cinsel saldırıya maruz kalan mağdurdan ruh sağlığı raporu istenmeyecek.

 

Başbakanın 'Çocuk cinayetlerinin hakkı idamdır' açıklamasının ardından gözler Adalet Bakanlığı ve Aile Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Taslağına çevrildi. İki bakanlık tarafından tamamlanan taslak ilk bakanlar kurulu toplantısında gündeme gelecek.

TERÖR CEZASI ALACAKLAR

Bakanlar kurulunda görüşüldükten sonra Mayıs ayı içerisinde Meclis gündemine alınacak çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarını düzenleyen tasarı ile çocuk istismarcıları terör suçu işleyenlerle aynı şekilde ceza alacak. Tecavüz suçundan ceza alanlar, aldıkları cezanın 4'te 3'ünü cezaevinde geçirecek. Bu süreyi tamamlamadan şartlı salıvermeden yararlanamayacak. TCK'da tecavüzün ölümle sonuçlanması sonucunda verilen ağırlaştırılmış müebbet suçunun çocuk tecavüzleri için de uygulanması planlanıyor.

CEZANIN 4'TE 3'ÜNÜ YATACAK

Çocuk istismarına yönelik yapılacak yeni yasal düzenlemeye göre çocuk istismarcıları terör suçu işleyenlerle aynı şekilde ceza alacak. Tecavüz suçundan ceza alanlar, aldıkları cezanın dörtte üçünü cezaevinde geçirecek. Bu süreyi tamamlamadan şartlı salıvermeden yararlanamayacak.

RUH SAĞLIĞI RAPORU İSTENMEYECEK

Çocuğunu zorla evlendiren anne-babaya 3 yıla kadar hapis verilecek. Basit taciz suçuna verilen ceza 3 yıla kadar artırılacak. Nitelikli cinsel saldırı suçlarında ceza 20 yıla kadar çıkacak. Cinsel saldırıya maruz kalan mağdurdan ruh sağlığı raporu istenmeyecek.

ÇOCUKLARA YAKLAŞAMAYACAK

Faile karşı bir takım hak yoksunlukları getirilecek. Çocuklara karşı cinsel bir suç işleyen failin sonraki hayatında çocuklara yaklaşması engellenecek. Örneğin çocuklarla ilgili kurum ve kuruluşlarda bir daha çalışamayacak.

SABIKALI İLAN EDİLECEK

Yasa, çocuk tecavüzünden sabıkası olanların yaşadığı çevrede ailelerin ve okulların görebileceği şekilde ilan edilmesini öngörüyor. İlk kez pedofili gibi hastalığı olan suçlulara ilaçla tedavi yöntemi uygulanması da planlanıyor. Ancak bu uygulama kimyasal kastrasyon ya da hadım değil, ilaçla tedavi olacak. Yani failin hasta olduğu için bu eylemi uyguladığı tespit edilirse tedavi edilecek.

Ensest ilk kez TCK'ya girecek

Cinsel saldırı ve cinsel istismar suçlarıyla ilgili düzenlemeler içeren kanun tasarısına yer alan düzenlemeler şöyle:

Ensest ilk kez TCK'da yer alacak ve cezalar ikiye katlanacak.

Her türlü cinsel suçun karşısında teklif edilen ceza oranında artırımlar yapılacak.

16 yaşında çocukların kendilerine karşı suç işlemiş kişilerle zorla evlendirilmesi suç kapsamına alınacak.

Cinsel tacizin posta, elektronik posta, internet ortamlarında teşhir suretiyle veya cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

TCK'nın 104'üncü maddesinde geçen 'şikâyet üzerine' ifadesi kaldırılacak. Çocukla cinsel ilişkide bulunanların cezalandırılmasında şikâyet unsuruna bakılmayacak.

18 yaşından küçük herkes çocuk kabul edilecek.

Cinsel istismar, ensest ve cinsel saldırı suçlarında cezaları 15 yıldan az olmamak üzere şartına da bağlayacak.

Kanun tasarısı yarın Bakanlar Kurulu'nda

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kanun tasarısı taslağının hazır olduğunu, ilk bakanlar kurulu toplantısında bunun gündeme geleceğini, arkasından da Meclis'e ineceğini kaydetti. İslam, 'Teselli olmayacağını biliyorum, yavrularınızı geri getirmeyeceğini de biliyorum. Ama bundan sonra çocuklarımızı en azından bu tür felaketlerden koruyabilmek için, kurtarabilmek için biz hükümet olarak çalışmalarımızı tamamladık' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA