• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tebriz Üniversitesi Selçukla İşbirliği İstiyor
18 Ekim 2011 Salı 11:04

Tebriz Üniversitesi Selçukla İşbirliği İstiyor

İran Tebriz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Nevid ve öğretim üyelerinden oluşan heyet,

 

İran Tebriz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Nevid ve öğretim üyelerinden oluşan heyet, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Bedük’ü ziyaret ederek, iki üniversite arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimine ilişkin işbirliği anlaşması imzalamak istediklerini söyledi. Alaeddin Keykubat Kampüsü’nü gezen heyet Selçuk Üniversitesi’nin fiziki yapısı ve akademik gelişimine ilişkin bilgi aldı.

 

          Selçuk Üniversitesi ile ilişkilerini geliştirerek, karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişim programlarını hayata geçirmek istediklerini belirten Prof. Dr. Nevid, “İran ve Türk kültürünün birbirine yakınlığı ve özellikle Şems-i Tebrizi ile Mevlana ile de pekişen dostluk dolayısıyla bizler Türkiye’ye hiçbir zaman kendimizi yabancı hissetmedik. Ülkemizin insanları Türkleri çok seviyor ve eğitim konusunda özellikle Selçuk Üniversitesi’ni çok beğeniyorlar. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi bizim için önemli. Fars, Arap ve Türk Dili- Edebiyatı başta olmak üzere üniversitenin diğer bölümleriyle de ortak bir işbirliği ile iki üniversite arasında lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademisyen değişimiyle ilgili bir program geliştirmek istiyoruz. Kültürel bağlılığı eğitimle de pekiştirmek için bugün buradayız.” dedi.

 

            Heyetin ziyaretini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Prof. Dr. Dinçer Bedük ise “İran’ın önemli üniversitelerinden biri olan Tebriz Üniversitesi’ni kendi üniversitemizde ağırlamaktan çok memnun olduk. Bu ziyaret iki üniversite arasındaki işbirliği, gelişim ve değişim açısından çok önemli bir basamaktır. Tebriz Üniversitesi gibi büyük bir üniversitenin öğretim üyeleriyle bizim öğretim üyelerimizin hazırladığı ortak projelerle ilgili her türlü işbirliğine hazırız. Ortak işbirliği çalışmaları hazırlandığı takdirde resmi yazışmalar ve protokoller konusunda üzerimize düşeni yaparız.” dedi.

 

            Ziyaret sonunda Prof. Dr. Hüseyin Nevid tarafından Prof. Dr. Dinçer Bedük’e İranlı Hafız’ın şiir kitabı, İran kültürüne özgü Tebriz çerezi ve Tebriz Üniversitesi tanıtım katoloğu hediye etti. Prof. Dr. Bedük ise Prof. Dr. Nevid’e Selçuklu Çini tabağı ve Selçuk Üniversitesi’nin İngilizce ve Türkçe tanıtım materyallerini takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA