• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMMde bu hafta
21 Şubat 2016 Pazar 10:07

TBMM'de bu hafta

Meclis, denetim ve yasama çalışmaları açısından yoğun geçecek bir haftaya giriyor.

TBMM Genel Kurulu, haftaya denetimle başlayacak.

HDP'nin; "sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde kişilerin yaşam haklarının korunmasına yönelik gerekli tedbirleri almadığı ve sağlık hizmetlerinde aksamalara sebebiyet verdiği" iddiasıyla Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile "sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde meydana gelen yaşam hakkı ihlalleri konusunda gerekli tedbirleri almadığı ve sorunların derinleşmesine zemin hazırladığı" iddiasıyla İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği iki ayrı gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler, 23 Şubat Salı günü yapılacak.   

Genel Kurul, 24 Şubat Çarşamba ve 25 Şubat Perşembe günleri, görüşmelerine geçen hafta başlanan Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı üzerindeki mesaisine devam edecek. 34 maddelik ve "temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülen Tasarı'nın görüşmeleri, 6. madde üzerinden devam edecek.  

Tasarıyla; kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, özel nitelikli kişisel veri sayılacak. Kişisel veriler ve özel nitelikli kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecek. İşlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde kişisel veriler silinecek, yok edilecek veya anonim hale getirilecek. Kişisel veriler, ilgili kişinin açık rızası olmaksızın yurt dışına aktarılamayacak. 

İdari ve mali özerkliğe sahip Kişisel Verileri Koruma Kurumu oluşturulacak. Yedi üyeden oluşacak kurumun dört üyesini Bakanlar Kurulu, 3 üyesini ise Cumhurbaşkanı seçecek. Kişisel verileri silmeyen veya anonim hale getirmeyenlere, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası verilecek. Kurul kararları ile sicile kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Kişisel verilerin milli savunmayı, milli güvenliği, kamu güvenliğini, kamu düzenini veya ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik önleyici, koruyucu ve istihbari faaliyetler kapsamında işlenmesi, kapsam dışında tutulacak.

-Bütçe görüşmeleri başlıyor 

TBMM Genel Kurulu, 2016 yılı bütçesi üzerindeki çalışmalara 26 Şubat Cuma günü başlayacak. Genel Kurulun bütçe mesaisi, ara vermeksizin 13 gün sürecek.  

Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler, 26 Şubat Cuma günü yapılacak. Hükümet ve siyasi parti grupları, bütçe üzerinde birer saat konuşacak.

Genel Kurul; 27 Şubat Cumartesi ve 28 Şubat Pazar günü de bütçe üzerindeki çalışmalarını sürdürecek.   

Öte yandan, Aile bütünlüğünün korunmasına yönelik Meclis Araştırma Komisyonu da kurum ve kuruluşları dinlemeyi sürdürecek. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA