• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMM meclis başkanını seçti
02 Temmuz 2013 Salı 22:45

TBMM meclis başkanını seçti

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak TBMM Başkanı oldu.

 AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak yeniden TBMM Başkanı seçildi.

Üçüncü turda 477 milletvekili oy kullandı. Cemil Çiçek 299, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 109, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. 15 oy boş çıktı, 7 oy geçersiz  sayıldı.

Sonucu, AK Parti'li milletvekilleri alkışlarla karşıladı. Bakanlar ve milletvekilleri Çiçek'i tebrik etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sonucun açıklanmasını Genel Kurul sıralarından takip etti.

Çiçek'ten teşekkür konuşması

TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçildikten sonra teşekkür konuşması yapan Çiçek, şahsıyla ilgili teveccühleri ve verdikleri karar için milletvekillerine şükranlarını sundu.

Çiçek, bu kutsal çatı altında başkan, milletvekili ve kamu görevlisi olarak hizmet vermenin, milletvekilleri için bir gurur ve onur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Çünkü TBMM Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en temel kurumudur. Çünkü bu Meclis, istiklal mücadelemizi yürüten ve yöneten bir Meclis’tir, Gazi Meclis’tir. Çünkü bu Meclis, devleti ve Cumhuriyeti kuran, demokrasiye giden yolu açan Meclis’tir. Çünkü bu Meclis, 93 yıldan beri Türk milletinin çağdaş uygarlık hedefine ulaşabilmesi için anayasal, yasal ve yapısal reformları yaparak, her alanda ülkemizin ve insanımızın mutluluğuna, refahına ve kalkınmasına öncülük etmiş, en büyük katkıyı vermiştir. Bugün de aynı inanç ve heyecanla, aynı hedefler için hizmet vermeye devam etmektedir."

Yeni anayasa ve İçtüzük vurgusu

Çiçek,  TBMM olarak 93 yıl içinde çok önemli işler yaptıklarını ama daha yapılacak çok işin bulunduğunu belirterek, "Milletimizin bizden beklentisi yüksektir. En başta, insan onurunu esas alan, hak ve özgürlüklerin standardını yükselterek onları teminat altına alacak olan etkin ve verimli bir devlet hizmetini temin için, kendi içinde dengeleri iyi kurulmuş yeni bir Anayasa bizim milletimize taahhüdümüzdür. Bu sorumluluk omuzlarımızda durmaya devam etmektedir" dedi.

Meclis’in saygınlığını artıracak, bir yandan kaliteli ve ihtiyaç duyulan yasaları katılımcı bir anlayışla çıkarmayı kolaylaştıracak, öbür yandan da etkin bir denetime imkan verecek ve Meclis’in verimli çalışmasını sağlayacak yeni bir içtüzüğün de acil bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Çiçek, "Bunları bir an evvel yapmalı ve bir şekilde sonlandırmalıyız. Bence bunlar diğer çalışmalarımızın ön şartıdır. Anayasa'daki ve İçtüzük'teki bu yanlış hükümler varlığını ve yürürlüğünü sürdürdüğü sürece doğru sonuçları beklemek, bence gerçekçi olmamaktadır" diye konuştu.

Liderlerle tokalaştı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, konuşmasını tamamladıktan sonra AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP grup başkanvekilleriyle tokalaştı.

Çiçek, daha sonra Genel Kurul'da bakanlar ve milletvekillerinin tebriklerini kabul etti.

Başkanlık Divanı üyeleri

TBMM'deki başkanlık seçiminin ardından Başkanlık Divanı da belli oldu.

Genel Kurul'da yapılan oylamayla kabul edilen Başkanlık Divanı'nda, başkanvekilleri AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener oldu.

Katip üyeler CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit ve AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel seçildi.

 TBMM İdari amirleri ise MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, BDP Muş Mİlletvekili Sırrı Sakık, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir oldu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Cumhurbaşkanı Gül tebrik etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanlığına yeniden seçilen Cemil Çiçek'i telefonla arayarak tebrik etti ve başarılar diledi.

Muhalefet liderlerinden değerledirme

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yeniden Meclis Başkanlığı'na seçilmesini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonrası, Çiçek'in Meclis Başkanlığı'na seçilmesiyle ilgili yorum yapmak istemedi. Kılıçdaroğlu, "Kendi grubundan fire olmasaydı daha iyi olacaktı" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "Allah hayırlı uğurlu etsin" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da yolcu otobüsü şarampole devrildi
  • 2017 yılında en çok Konya Mevlana Müzesi ziyaret edildi
  • MMO Konya Şubesinde devir teslim töreni yapıldı
  • Konya'da asma tavan müşterilerin üzerine çöktü!
  • Konya'da hamile sürücüyü tabancayla vurmuşlardı! İstenen ceza belli oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA