• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatköy kesintisiz ve sağlıklı suya kavuştu
21 Kasım 2009 Cumartesi 13:04

Tatköy kesintisiz ve sağlıklı suya kavuştu

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına giren Tatköy Mahallesinde yaşanan su sıkıntısını sona erdirdi.

5216 Büyükşehir Belediyeler Yasası ile Konya Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına giren Tatköy Mahallesi, iki ayrı kaptaj (Kaynak geliştirme) ve yeni açılan su sondaj kuyusu çalışması ile kesintisiz suya kavuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: “Büyükşehir Belediye Yasası ile mahalle statüsüne giren Tatköy, tek kaynaktan su alıyor, bu kaynak da yetersiz kalıyordu. Mahallenin yetersiz kalan su ihtiyacını gidermek üzere Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak, Yassıçayır ve Mağrapınar mevkiinde iki ayrı kaynakta kaptaj çalışması yaptık. Yapılan çalışmalar neticesinde tatlı su kalitesinde 10 litre/saniye su elde ettik. Daha önce yeraltı suyunda olumlu netice alınamayan mahallede, jeoloji mühendislerimizin belirlediği alanda açılan sondaj kuyusunda ise 12 litre/saniye su elde ettik. Tatköy Mahallesi’nde özellikle yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı, elde ettiğimiz toplam 22 litre/saniye suyun şebekeye aktarılması ile giderilmiş oldu.”

Açıklamada, 110 bin TL’ye mal olan çalışma kapsamında, su kaynaklarının mahalleden yüksek bir konuda bulunması nedeniyle herhangi bir enerji kullanılmadan suyun aktarılmasının sağlanıldığı vurgulandı.

2 bin 500 metre isale hattı ile kaynaklardan şebeke bağlantısı yapılan Tatköy Mahallesi’nde 511 su abonesi bulunurken; yıllık 60 bin ton su tüketimi gerçekleşiyor.

YORUMLAR
kanalizasyonn
HÜSEYİN ORAN
arkadaslar belediye bize yıollık 60 bin ton su satıyo bunuun atığını nereye koyuyo acaba??
194.54.32.94
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA