• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatarlardan Konyada coşkulu şölen
24 Mayıs 2010 Pazartesi 15:34

Tatarlardan Konya'da coşkulu şölen

Fethiye Köyünde gerçekleştirilen 3 bine yakın Tatarın katıldığı şenlikte düzenlenen at yarışları, kemer güreşleri coşku ve heyecana yol açtı.
Fethiye Köyünde gerçekleştirilen 3 bine yakın Tatarın katıldığı şenlikte düzenlenen at yarışları, kemer güreşleri coşku ve heyecana yol açtı. Kırım Folklor ekipleri ile mehteran takımı bol bol alkış aldı.
 
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen Tepreş Şenlikleri, Çumra’nın Fethiye Köyünde yapıldı.
 
Mehteran Takımı ve Kırım Folklor ekiplerine, at yarışlarından kemer güreşlerine varıncaya kadar muhteşem geçen şenlikte, davetlilere etli düğün pilavı ikram edildi. Tepreş Şenliğine Çumra Kaymakamı Adem Yazıcı, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ahmet Apalı, Çumra Belediye Başkan Vekili Eyüp Ünal, İl Genel Meclis Üyeleri Bekir Yaşar ve Adnan Batumlu, Ak Parti Çumra İlçe Başkanı Kemal Çolak, Çumra İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı temsilcileri, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Nogay Tatarları Dernek Başkanı Abdurrahman Berkcan, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Murtaza Esenkal ve genel veznedar Mustafa Erden, muhtarlar ve ilçelerden gelen Tatarlar ile diğer davetliler katıldı.
 
Saygı duruşu, İstiklâl Marşı ve Kırım’a özgü Ant Etkenmen marşından sonra Kur’an-ı Kerim okundu ve ardından Vahap Burunduk Hoca tarafından Tepreş Duası yapıldı. Konya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın “Kırım’dan gelirim adım da Sinan’dır” ile diğer çaldığı marşlar davetlileri âdeta coşturdu.
 
Şenliği açış konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine temas eden Konya Kırım Türkleri Derneği Başkanı Fikret Seyfi Kaçar, “Tepreş, Kırım Tatarlarının Hıdrellez sonrası kutladıkları bir bahar bayramıdır. Çeşitli etkinliklerin yapılabildiği bir meydan etrafında piknik biçiminde kutlanır. Bu günler kalpleri neşe ile dolduran, gönülleri coşturan en güzel günlerdir. Tepreş, canlanma ve hareketlenme demektir. Şenliğiniz neşeli geçmesini diler, birlik ve beraberlik içerisinde daha nice Tepreş şenliklerinde buluşmamızı dilerim” dedi.
 
Fethiye Muhtarı Adnan Bakan’ın ardından kürsüye sırasıyla Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ahmet Apalı, Çumra Belediye Başkan Vekili Eyüp Ünal gelerek birlik ve beraberliği pekiştirmesi açısından şenliklerin önemine değindiler. Kürsüye en son gelen Çumra Kaymakamı Âdem Yazıcı ise, “Milletleri millet yapan, devletleri devlet yapan o milletlerin örf, âdet ve gelenekleridir. Tepreş Şenlikleri de o güzel geleneklerden biri olarak önem ve dikkat çekmektedir” dedi. Yazıcı ayrıca, Türklerin Anadolu’ya girişinin Malazgirt’le başladığına dikkat çekerek Mehmet Âkif’in “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini okuduktan sonra şunları söyledi: “O günden bu tarafa bu güzel ve cennet vatanımıza nifak tohumları ekmek isteyenler olmuştur. Onlara pirim vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Güzel vatanımıza, cennet ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”
 
Konuşmaların ardından sanatçı Nuri Devret, akordeonuyla Kırım türkülerini seslendirdi. Konya Kırım Folklor ekibinin birbirinden güzel oyununun ardından büyük heyecana yol açan at yarışları gerçekleştirildi. Ankara Genel Merkezden gelen Kırım Folklor ekiplerinin birbirinden güzel oyunları, davetliler tarafından büyük alkış aldı. Yıldız ve gençler kategorisindeki kemer güreşleri ise, coşku ve heyecana yol açtı. Halat çekme oyununu ise Fethiye Köyü kazandı. Tepreş Ağası ise, ortaya kimse çıkmadığı için seçilemedi. Tepreş Şenliği, ödül törenlerinin ardından sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA