• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taşpınar Kasabasından Konuka ziyaret
03 Nisan 2012 Salı 16:29

Taşpınar Kasabası'ndan Konuk'a ziyaret

Konyanın Cihanbeyli ilçesine bağlı Taşpınar Kasabası Belediye Başkanı Mehmet Taşpınar ile belediye meclis üyeleri ile mahalle muhtarlarından oluşan heyet, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuka...
Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Taşpınar Kasabası Belediye Başkanı Mehmet Taşpınar ile belediye meclis üyeleri ile mahalle muhtarlarından oluşan heyet, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür ziyaretinde bulundu.
Heyet, kasabalarına açılan kooperatif satış mağazası ile Günyüzü ile ortak kullanılan kantarın ayrıştırılıp Taşpınar’daki üreticilerin daha rahat hizmet almalarına imkan tanınması ile Pankobirlik tarafından sunulan hizmetlere teşekkür etmek amacıyla Başkan Konuk’u ziyaret ettiklerini bildirdiler. Taşpınarlıların ve komşu köylerin hizmete daha rahat ulaşacağını belirten heyet, hizmetten ve kooperatifin sunduğu imkanlardan üreticinin daha çok yararlanması için hassas davranan ve hizmeti üreticinin ayağına kadar getirdiği için Recep Konuk’a teşekkür etti.
Ziyarette heyet adına konuşan Taşpınar Kasabası Belediye Başkanı Mehmet Taşpınar, bundan 10 yıl önce pancar ekmeye korktuklarını belirterek, “Pancar denilince, 10 yıl önce korkulu rüya görüyorduk. Pancar parasını ne zaman alacağız, gübremizi, tohumu nasıl alacağız, pancar ekecek miyiz, ekemeyecek miyiz gibi endişelerimiz vardı. Allah razı olsun sayın Başkanımız Recep Konuk yönetime geldikten sonra çiftçiler olarak korkulu rüya görmekten kurtulduk. 10 yıl öncesi ile bugün arasında çok büyük fark var. Kooperatif satış mağazası Taşpınar için önemli bir hizmet. Çünkü köylü gübreyi Cihanbeyli’nden binbir zorlukla getiriyordu, kefil bulamıyordu. Şimdi hizmet ayağımıza kadar geldi” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Recep Konuk ise, Çumra Şeker’in açılmasıyla bölgede pancar ekiminin 2 katına çıktığını söyledi. Konuk, “Biz üreticilerimizin sıkıntısını biliyoruz. Onların dertleriyle dertleniyor ve onların sıkıntılarını kendi sıkıntımız gibi görerek sahip çıkıyor ve üreticilerimizi sıkıntılardan kurtarmanın yollarını arıyoruz. Bölgelerimizdeki pancar ekim alanlarının artmasıyla birlikte bu bölgelerimizde büyük değişimler yaşandı. Bu değişimin sağlanmasında pancar ekiminin büyük etkisi oldu. Bölgemize yeni yeni yatırımlar kazandırıldı. Tabii biz bunları yaparken de birilerinin ayağına bastığımızın farkındayız. Cihanbeyli ilçemize Panplast, çuval fabrikası, korige ve PVC boru fabrikasını kurduk diye kızanlar oldu, bu yatırımlardan rahatsız olanlar ortaya çıktı. Panplast’ı kurduk, anında hammadde fiyatları yüksek olmasına rağmen mamül madde fiyatları düştü. Bu düşüşten yararlanan ise üreticimiz oldu” dedi.
Sıvı şeker üretiminde de çiftçinin kazançlı çıktığını anlatan Konuk, “Bugün 130 bin ton sıvı şeker üretimimiz var. Bu üretim kime yaradı, elbette üreticilerimize yaradı ve büyük katkı verdi. Eğer bugün sıvı şeker üretimi olmasaydı, onun yerini NBŞ’ler alacaktı. Bu da üreticilerin daha az şeker pancarı ekmelerine yol açacaktı. İşin özü şudur, Konya Şeker’in yaptığı her yatırım bu bölgedeki köylerin, kasabaların, ilçelerin daha çok üretmesi, ürettiği üründen daha çok para kazanması ve bizim üreticimizin refahının artması içindir. Elbette sizler kazanırken, Konya Şeker yeni sektörlere girip pazarlardan pay alıp, bu payı Konyalı üreticilere aktarırken bazıları da pazardan pay kaybedecek, tatlı karlar elde edemeyecek, onların kazançları azalırken sizin kazancınız artacak ve bunun bedelini çeşitli şekillerde, hatta ahlaki olmayan yöntemleri de kullanarak ödetmeye çalışacaklar, eski düzeni geri getirmeye çalışacaklar. Buna biz zaten hazırlıklıyız, bizim için bu nafile gayretler beklenmeyen bir şey değil, ancak burada en önemli görev üreticidedir, uyanık olmak, uyanık davranmak, art niyetli olanlarla hasbi bir gayret içinde olanları ayırt etmek, kazanımlarınıza ve kurumunuza öncelikle siz sahip çıktığınız için teşekkür ederim” diye konuştu.
Konuk, ziyaretin sonunda Taşpınarlı heyetle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA