• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taslağa son hali verildi
18 Mayıs 2013 Cumartesi 13:56

Taslağa son hali verildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, "Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik aidatı tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda olacaklar" dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kredi kartı aidatı tartışmalarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda yer alan ve bankacılık sektörünü ilgilendiren düzenlemelerin basında geniş yer aldığını anımsattı.
Hakem heyetlerine geçen yıl yapılan 446 bin 54 başvurunun, 263 bin 428'inin bankacılık sektörüne ilişkin olduğunu ve tüketici şikayetlerinde geçmiş yıllara göre artış gözlemlendiğini ifade eden Yazıcı, bankaların, değişik isimler altında tüketicilerden 60 çeşit ücret ve komisyon aldığına dikkati çekti.
Taslağa son hali verildi
Bu konulardaki şikayetlerin giderilmesine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'na son halinin verildiğini ifade eden Yazıcı, düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi:
"Tüketicilerle imzalanan sözleşmelerin en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sözleşmede öngörülen koşulların, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemeyeceği düzenlenmiştir.
Tüketiciden, kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemeyeceği düzenlenmiştir.
Bankaların tüketiciden faiz dışında aldığı ücret, komisyon ve masrafların Bakanlığımızın uygun görüşü alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirleneceği öngörülmüştür. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgilerin, sözleşmenin eki olarak tüketiciye verilmesi zorunlu kılınmıştır. Temerrüt hali de dahil olmak üzere tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanması yasaklanmıştır.
Kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmaları zorunlu hale getirilmiştir."
Çalışmalar tamamlandığında gerek kredi kartları gerekse Tüketici Hakları Kanun Tasarısı Taslağı'ndaki diğer düzenlemelere ilişkin açıklama yapılacağını ifade eden Yazıcı, bu yılın ilk çeyreğinde bankaların elde ettiği kar ve faiz dışı gelirlere ilişkin de bilgi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA