• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taşkentliler Davutoğlunun bilinmeyenlerini anlattı
14 Mayıs 2009 Perşembe 17:04

Taşkentliler Davutoğlu'nun bilinmeyenlerini anlattı

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olması doğum yeri olan Konya'nın Taşkent ilçesinde büyük sevince neden oldu.
Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olması doğum yeri olan Konya'nın Taşkent ilçesinde büyük sevince neden oldu. 
 
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 1959 yılında Konya'nın Taşkent ilçesinde doğdu, küçük yaşta ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. 

Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamlayan Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümlerinden mezun oldu. Davutoğlu, aynı üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde ise doktorasını tamamladı. 

1990-1995 yılları arasında yurt dışında görev yaptıktan sonra 1996-1999 yılları arasında Marmara Üniversitesinde çalışan Davutoğlu, 1993'te doçentliğe, 1999'da ise profesörlüğe yükseldi. Dışişleri Bakanlığı görevini Ali Babacan'dan devraldı. 
     
1700 NÜFUSLU İLÇE TAŞKENT'TE BÜYÜK SEVİNÇ 
     
Davutoğlu'nun bakan olması, en çok doğduğu yer olan, Toros Dağları'nın eteklerine kurulu 1700 nüfuslu Taşkent ilçesinde büyük sevince neden oldu. 
Son yıllarda gelişme gösteren Napolyon kirazı üretimi dışında ciddi hiçbir gelir kaynağı bulunmayan Taşkent, Bakan Davutoğlu'ndan sorunlarının çözümünü bekliyor.Taşkent Belediye Başkanı Ali İhsan Camgöz, uzaktan akraba olduğu Davutoğlu'nun her yıl en az bir kez ilçeye gelerek babasının ve diğer yakınlarının kabrini ziyaret ettiğini bildirdi. 

Camgöz, doğduğu ilçeyi hiçbir zaman unutmayanDavutoğlu'nun bakan olmasının, ilçede herkese büyük bir sevinç yaşattığını söyledi. Gazetelerde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 17 Mayısta Konya ve Taşkent'e geleceği yönünde haberler çıktığını, bu durumun kendilerindeki heyecanı bir kat daha artırdığını ifade eden Davutoğlu, ''Ancak özel kalemi ile yaptığımız görüşmede, 17 Mayısta Sayın Bakanın ilçemize geleceği yönünde bir programın kesinlik kazanmadığını öğrendik. Kendisini bütün ilçe halkı gibi sabırsızlıkla bekliyoruz. Kendisi, gösterişten fazla hoşlanmaz, biz de ona uygun bir karşılama programı düşünüyoruz'' diye konuştu. 
     
 DAVUTOĞLU İLE SAMİ SELÇUK HEMŞEHRİ 
     

''Halledilmesi gereken çok sayıda sorunu olan bir ilçeyiz. Bu nedenle Sayın Davutoğlu'nun bakan olması ilçe için büyük bir şans'' diyen Camgöz, ''İlçemiz son derece dağlık olduğu, iş imkanı bulunmadığı için burada yetişen gençler sürekli büyük kentlere gitti, pek çoğu da okudu. Diğer ilçelere göre okuyan kişi sayımız oldukça fazla. Örneğin Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk da Taşkentli. Taşkentli 100'den fazla doktorumuz, bir o kadar da hakim ve savcımız var'' dedi. 
Camgöz, halen çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu toplam 1700 kişinin yaşadığı Taşkent'in ilçe dışında yaşayan hemşehri sayısının ise yaklaşık 25 bin olduğunu sözlerine ekledi. 
    
HEMŞEHRİLERİNİN BEKLENTİLERİ 
     
Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olarak atanmasını büyük bir sevinçle karşılayan Taşkentlilerin birçoğunun kendisinden önemli beklentileri var. 
Ahmet Davutoğlu'nun burada yaşayan teyzesinin damadı Tahsin Taşdizer, Davutoğlu'nun çok değerli bir kişi olduğunu göreve seçilmesi nedeniyle büyük sevinç yaşadıklarını, bulunduğu görevde önemli başarılara imza atacağına inandığını söyledi. İlçede bıçak imalatı yapan Şenel Camtaş da Davutoğlu'nun geri kalmış durumda olan ilçeden çok ülkeye daha faydalı olacağını tahmin ettiğini kaydetti.İlçede yaşayan vatandaşlardan emekli Hüseyin Aksu iseDavutoğlu'ndan son derece dağlık olan ilçeye ulaşımı sağlayan kara yolunun iyileştirilmesini, kapatılan yüksek okul, adliye ve PTT'nin yeniden açılmasını talep ettiklerini söyledi.Öte yandan, Ahmet Davutoğlu'nun buradaki ailesi ''Davutlar sülalesi'' olarak biliniyor. Davutlar sülalesi adına ilçede yaptırılmış oda ve çeşmeler dikkati çekiyor. İlçede, Davutoğlu'nun sadece babasının ve yakınlarının kabirlerinden oluşan ''Davutoğlu Aile Mezarlığı'' da bulunuyor. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA