• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tasavvuf Anabilim Dalı Toplantısı Konyada yapılıyor
14 Mayıs 2011 Cumartesi 14:26

Tasavvuf Anabilim Dalı Toplantısı Konya'da yapılıyor

Bu yıl Selçuk Üniversitesi(S.Ü.) İlahiyat Fakültesi tarafından Meram Belediyesinin katkılarıyla organize edilen Tasavvuf Anabilim Dalı 4. Koordinasyon Toplantısı Konyada başladı.

Bera Otel’de yapılan toplantının açılış programına Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, S.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Meram Belediyesi ve bazı kuruluşların desteğiyle bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten S.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, “2 gün sürecek ve 3 oturum halinde yapılacak toplantımıza Türkiye genelinden 22 fakülte, İslam Araştırmaları Merkezi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan değerli temsilciler katılıyor.” dedi.

Dekan Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, bu toplantının organizasyonuna yaptığı büyük katkılardan dolayı Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’ya tablo hediye etti.

Belediye olarak böyle bir organizasyonun içerisinde olmaktan onur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Kalaycı ise, “Meram Belediyesi olarak kültürel faaliyetlere destek vermeye gayret ediyoruz. Önceki yıllarda Isparta, Bursa ve İstanbul’da yapılan Tasavvuf Anabilim Dalındaki hocalarımızın koordinasyon toplantısının bu yıl Konya’da düzenlenmesinden mutluluk duyuyoruz. MEBKAM tarafından 6 – 8 Ekim 2011 tarihlerinde Konya’da düzenlenecek 2. Uluslararası Sadreddin Konevi Sempozyumu’na bu toplantıya katılan tüm hocalarımızı bekliyoruz. Toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Toplantıyı organize eden S.Ü. İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilaver Gürer de, “Bu yıl 4. sü düzenlenen Tasavvuf Anabilim Dalı Koordinasyon Toplantısı’nın Konya’da yapılmasına katkı sağlayan Meram Belediyemiz, İlahiyat Fakültesi Dekanlığımız ve Konya İlahiyat Derneği’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İlk oturuma başkanlık eden Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Demirci, “Konya doğumluyum. Buradan ayrılalı tam 50 yıl oldu. Konya’ya her gelişimde tanımakta zorlanıyorum. Böyle bir toplantıyı İzmir’de yapmaya cesaret edemedik. Çünkü Konya’daki gibi destekçi bulmakta zorlanırız diye düşündük. Bu organizasyona sağladığı katkılardan dolayı Meram Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İlk oturumda Doç. Dr. Hülya Küçük, “Menakıpnameleri Okuma Metodu”; Doç. Dr. Safi Arpaguş ise “Mevlevî Dervişinin Bir Günü” başlıklı sunum yaptı. Prof. Dr. Mustafa Tahralı’nın oturum başkanı olduğu ikinci oturumda ise Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yaman, “Tasavvuf Araştırmalarında Metodoloji” başlıklı sunum yaptı. Prof. Dr. Süleyman Uludağ’ın başkanlık yapacağı 3. oturumda ise Anabilim Dalının Genel Meseleleri mütalaa edilecek. Toplantı, Mevlana Müzesi ve Konya gezisi ile sona erecek.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA