• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tasarıda askerler için sürpriz karar
22 Ocak 2014 Çarşamba 09:54

Tasarıda askerler için sürpriz karar

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanının 2 yıl olan görev süresi, yaş haddine kadar birer yıl uzatılabilecek.

Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının suça karışmaları durumunda Yüce Divan'da yargılanmalarını öngören kanun tasarısından sürprizler de çıktı. Tasarı ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanının 2 yıl olan görev süresi istenirse, 65 olan yaş haddine kadar birer yıl uzatılabilecek.  

Böylelikle 2015'de Genelkurmay Başkanı olması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın dışında kalan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 2015'den sonra da, 65 yaşına kadar uzatılabilecek. Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in görev süresi uzatılsa da yaşa takılmayacak ve en geç 2017'de Genelkurmay Başkanı olabilecek.

Jandarma Genel Komutanı Servet Yörük ise 2015'de 65 yaşına geleceği için bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu komutanlardan sonra gelen isimler için de 65 yaşına kadar temdit ve aynı prosedür mümkün olabilecek. Mevcut yasada kuvvet komutanları için sadece bir yıllık temdit mümkün bulunuyordu.

SIKINTIYI AŞMA FORMÜLÜ
Öte yandan aynı tasarı ile, General ve Amirallerin terfileri için 4 yıl olan rütbe bekleme süreleri de 3 yıla indiriliyor. 3 yıllık General ve Amirallerin durumu da Yüksek Askeri Şurada değerlendirilerek bir üst rütbeye terfileri mümkün olacak. Tuğ-Tüm-Kor ve Orgenerallik için birer yaş erken rütbe alınabilecek. Böylelikle Orgeneral rütbesine de 3 yıl erken gelinebilecek. Bu durum, Balyoz, Askeri Casusluk gibi askeri davalarda çok sayıda Generalin yargılanması, tutuklanması ya da hüküm giymesi nedeniyle TSK'da doğan boşluğu giderme amacını taşıyor.  YAŞ, General ve Amiral yıllık kontenjanlarında değişiklik de yapabilecek.

PİLOTLARA ZORUNLU HİZMET
Bu arada, pilotaj eğitimini tamamlayanların yükümlülükleri de arttırılıyor. Hava Kuvvetlerinde pilotların aldıkları pilotaj eğitimine karşılık yapılacak mecburi hizmet süresi, eğitim süresinin iki katından, üç katına çıkarılıyor. Bu durumda, hava kuvvetlerinde pilotaj eğitimi alan subaylar için toplamda 6 yıl, kara kuvvetlerinde ise toplamda 3 yıl ek mecburi hizmet yükü geliyor.

Böylelikle 10 yıl olan toplam mecburi hizmet dikkate alındığında, özellikle hava kuvvetlerinde pilotların TSK'dan erken ayrılmasının önü bir süre geciktirilmiş olacak.

Mecburi hizmetin 15 yıldan 10 yıla indirilmesi sonucu son bir yıl içinde 110 pilot TSK'dan ayrılmıştı. 2002-2013 arasında istifa edenlerin 291'i F-16 ve F-4 pilotuydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA