• Konya8 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tartışılan Konulara Bakın

16 Ekim 2010 15:53

Türkiye enteresan bir ülkedir bilirsiniz. Burada olmak insana ayrı bir haz, ayrı bir tat verir ama aynı zamanda zaman zaman da can sıkar. Şairin deyişiyle öz yurdunda garip öz vatanında parya, hissedersin kendini. 

Bugün tartışılan konulara bir bakın, aklı başında insanların yapacağı tartışmalar mıdır bunlar? Elbette hayır ama bu ülkede bu tartışmalar acımasızca yapılır.

İnanınız bazı televizyon programlarını izlerken, bazı köşe yazılarını okurken şaşırıyorum, hep Âşık Mahsuni Şerif’in “Nereden aldın bu zinciri” türküsünü tekrarlayıp duruyorum. Evet, bu insanlar Müslüman değil mi? Gidin adamlara bunu söyleyin, Müslüman olduklarını söylerler.  Yıllarca dinledikleri ezanlar taşları parçalamıştır fakat bu insanların kalplerine tek bir gram bile his katmamıştır.

Türkiye’de başörtüsü tartışılıyor öyle böyle bir tartışma değil. Tartışmanın özünü önce “türban mı başörtüsü mü?” diye başlatıyoruz, önce bunu çözmemiz gerekiyor ya, kelli felli yazarlarımız bu konularda fikirler yürütüyor, başbakan, ana muhalefet lideri ve diğer siyasi dinamiklerle genel devlet erkânı konuya müdahil olup açıklamalar yapıyor. Yapıyor babam yapıyor da inanınız bir adım bile ileri gidemeyip saçma sapan savrulup duruyor.

Bir Amerikalıyı ya da Çinliyi ya da Hintliyi bırakın işte ne bileyim Honduraslının bile anlayamayacağı saçma sapan bir tartışma bu.

Amerikan Patentli haber kanalında bir tartışma programında konuşan bayan diyor ki “siz İstanbul’a göre karar veriyorsunuz, küçük şehirlerde kasabalarda eğer başörtüsünü serbest bırakırsanız başı açıklara mahalle baskısı yapılır”. Dedem rahmetli olsa sana “hay anan atan erik kurusu yesin” derdi. “Hay seni yetiştiren hocaya” diye başlar ve “sizin adam olmanız için bin fırın ekmek yemeniz gerekir” diye kızardı, sinirlenirdi.  

Düşünebiliyor musunuz, bir yasak var ve “niye yasak var” diyorsun, “serbest bırakırsak başkaları yasaklar çıkaracak” diyorlar. Yahu nereden biliyorsun bunu, ama o bilir değil mi? Biliyor da yanlış biliyor.  

Anlamak vallahi de billahi de mümkün değil. Küçük şehir derken neyi ve nereyi kastediyorsun, Konya mı, Adana mı, İzmir mi, Karaman mı, Batman mı ne bileyim neresi kardeşim bu küçük şehir? Nerede başı açıklara baskı uygulanır bu ülkede, söylesene. Anadolu’da hangi şehre baksan senin kadar bağnaz insan kalmadı ki. Gel bir bak Anadolu’ya sen onca üniversite bitirerek, onca kitap okuyarak mümkün değil ulaşmazsın Anadolu’nun en cahilinin bile feraset seviyesine.

Bu arada Hürriyet Gazetesinin anlı şanlı yazarlarından birisi YÖK başkanının AK Parti İktidarı döneminde yaptığı yanlış uygulamalar yüzünden yargılanacağını bile söyleyebilmektedir. Nedir biliyor musunuz YÖK başkanının suçu; evet üniversitelerin daha özgür ortamlar olmasını istemesidir. Suça bakar mısınız? Bu suçtan öyle bir ceza vermelisiniz ki hayatı boyunca bir daha özgürlükten bahsedememesini sağlamalısınız. En iyisi asın kardeşim siz bunları. Bakın sorun Kenen Paşanıza bir ikisini bunların taksimde sallandırdınız mı bütün sorunlar çözülüveriyor, ah zavallılar ah…

Zaten bir grup üniversite öğrencisi (bunlar nasıl bir üniversite öğrencisiyse, varsan solcu der kendine, solculuk halkların özgürlüğü için mücadele değil mi? Zavallı bunu bile bilmeyecek kadar at gözlüğü ile yaşar) YÖK başkanını özgürlükleri savunuyor diye mahkemeye vermiş. Mahkeme istedikleri şekilde karar vermeyince de Sincan Mahkemesine gitmişler. Hani şu Cumhurbaşkanımız hakkında karar veren ve Yargıtay tarafından yetkisizlikle karar verdiği belirtilerek kararı iptal edilen mahkeme var ya oraya gitmişler.

Bir de diyanete takmışlar, Diyanet İşleri Başkanımız “İmamlar sosyal olaylara da müdahil olacaklar ve sosyal insan olacaklar” demiş ve Laiklik bir devlette böyle bir şey olabilir miymiş? Olabilir mi mesela laik bir devlette Müslüman olunabilir mi?

Ben anlayamıyorum ve böyle tartışmaların uzun uzun yapıldığı bir ülkede nasıl bir insan kendini iyi hissedebilir vallahi bilemiyorum. Belki de mücadeleleri bu, amaç bu ülkenin insanının kendisini iyi hissetmesini enlemek…

Kendi ülkemde çocuğum başını örttüğü zaman suç işlemiş mi olacak, İmam efendi benimle ilgili bir konuya müdahil olduğunda laik devlete aykırı mı gelmiş olacak ve ben çocuğuma bilmem kaç yaşına gelinceye kadar İslam dinini öğretemeyecek miyim? Bir sürü rezalete özgürlük isteyen zevat neden benim dinimle, diyanetimle, ibadetimle uğraşır.

Anlayan varsa lütfen bana da anlatsın…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de doğalgaz tesisatçılığı bölümü açıldı
  • Hakim, boşanma kararını otoparkta verdi
  • "FETÖ, eğitimdeki zafiyetlerden yararlandı"
  • 'FETÖ, futbol ile ciddi şekilde ilgilendi'
  • Genç öğretmenlerin mezuniyet coşkusu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA