• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarlasını ateşe verirken yakalandı
18 Ekim 2012 Perşembe 13:00

Tarlasını ateşe verirken yakalandı

Konyanın Beyşehir ilçesinde, hasat dönemi sonrasında tarlasına anız yangınlarına karşı önlem olarak 5-10 metre genişliğinde emniyet bandı çekmeyen 257 çiftçiye 169 liralık idari para cezası...
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, hasat dönemi sonrasında tarlasına anız yangınlarına karşı önlem olarak 5-10 metre genişliğinde emniyet bandı çekmeyen 257 çiftçiye 169 liralık idari para cezası uygulandı. Tarlasını ateşe verirken yakalanan 12 kişinin ismi ise yasal işlem başlatılması için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bildirildi.
Beyşehir ilçesinde, hasat dönemi sonrasında anız yakıldığı belirlenen tarlaların sahibi çiftçilere kesilen ceza miktarı 43 bin liraya ulaştı. Konya’da son yıllarda en fazla anız yakılan ilçelerin başında geldiği belirtilen Beyşehir’de, bu duruma son verilmesi konusunda başlatılan mücadele sürüyor.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, her hasat dönemi sonrasında çiftçide alışkanlık haline gelen ve başta çevre tahribatı olmak üzere birçok soruna yol açan anız yangınlarının önüne geçebilmek için bu yıl kararlılıkla yürütülen bir mücadele sergiledi. Eğitim çalışmalarının yanı sıra, anız yakanlara karşı cezai işlemler de uygulandı. Yapılan bu çalışmalar, anız yangınlarını da gözle görülür ölçüde azalttı.
Bu yıl Konya Valiliği’nin uygulamaya koyduğu Anız Tebliği 13.maddesi kapsamında idari para cezaları da kesildi. Valiliğin; “Türlü sebeplerle meydana gelebilecek anız yangınının komşu tarlaya geçmesini engelleyecek şekilde, hububat tarlalarında, yanıcı maddelerden (anızlardan) arındırılmış 5-10 metre genişliğinde pullukla sürülmüş emniyet bandı oluşturulması sağlanacaktır” şeklindeki tebliğinin ardından bu karara uymadığı belirlenen tarla sahiplerine 169 liralık idari para cezaları uygulandı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Jandarma ve Kadastro Müdürlüğü görevlileri ile birlikte bu yıl müşterek bir çalışma yürütürken, emniyet bandı kuralına uymadığı için anız yakılan arazilerin sahipleri GPS cihazları ile yapılan ölçümlerin ardından belirlendi.
Emniyet bandı tebliğine uymayan çiftçilere 169 liralık idari para cezaları kesildi. Hasat döneminin ardından Beyşehir’de 257 çiftçiye toplam 43 bin 433 liralık para cezası uygulandı.
Bu arada anız yakarken suçüstü yapılan 12 çiftçinin isimleri yasal işlem başlatılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA