• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarlada 50 kuruş tezgahta 2 lira
17 Ekim 2010 Pazar 18:06

Tarlada 50 kuruş tezgahta 2 lira

Türkiyede önemli bölümü Konyanın Kaşınhanı ve Çarıklar bölgesinde üretilen havucun fiyatı tarlada 50 kuruş, tezgahta 1,5-2 lira arasında satılıyor.
Türkiye’de önemli bölümü Konya’nın Kaşınhanı ve Çarıklar bölgesinde üretilen havucun fiyatı tarlada 50 kuruş, tezgahta 1,5-2 lira arasında satılıyor.
 
 Kaşınhanı’nda bir havuç üretim tesisinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Mustafa Arıcı, Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 75’inin bölgelerinden karşılandığını belirtti.
 
Bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık nedeniyle yapraklarda kuruma meydana geldiğini ve havuç üretiminin istedikleri düzeyde olmadığını dile getiren Arıcı, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar nedeniyle havuçlar çok gelişemedi. Bu yıl rekoltede düşüş var. Sıcaklar kaliteyi de ciddi anlamda düşürdü” dedi. Havucun çok zahmetli ve maliyetli bir iş olduğunu, 2 bin 500 metrekare alandan 15 ton ürün alınabildiğini ifade eden Arıcı, şunları kaydetti
 
 “Geçen yıl kiloda 30 kuruş olan maliyetimiz bu yıl 40 kuruşa çıktı. Paketlenmiş havucun kilosu ise 50 kuruş. Tezgahta ise 1,5-2 lira arasında satışa sunuluyor. Tarladaki fiyatla tezgahtaki fiyat arasında çok korkunç bir uçurum var. Fiyatlar yüzde 300-400 arasında artıyor. Çiftçi bir yıl boyunca bununla uğraşıyor kilosunu 40 kuruşa mal ediyor, 5 kuruş karla 45 kuruşa satıyor. Aracılar büyük kazançlar sağlıyor. En büyük zararı çiftçiler ve tüketiciler görüyor. Yetkililerin bu konuda bir çare bulmalarını istiyoruz.”
 
 HAVUÇ İHRACATI
 
 Arıcı, kaliteli havucun üretildiği Kaşınhanı bölgesinden özellikle Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan ve Tunus gibi 10 ülkeye havuç ihracatı gerçekleştirdiklerini belirtti. Sadece Kaşınhanı bölgesinde yaklaşık 15 bin kişinin geçimini havuçtan sağladığını anımsatan Arıcı, bölgenin önemli geçim kaynağı olan havuç nedeniyle büyük bir istihdam oluştuğunu, üretimin düşmesine karşılık fiyatların zararlarını karşılayacak düzeyde olmadığını, kazananın aracılar olduğunu savundu.
 
 Kaşınhanı İstasyon Mahallesi Muhtarı Nurettin Yüce, Kaşınhanı ve Çarıklar bölgesinin sebze üretimiyle tanındığını belirtti. Kilosu 50 kuruştan çiftçiden alınan havuçların fabrikalarda temizlik ve paketlemesinin yapıldığını dile getiren Yüce, iyi kalite olanların yurt dışına ihraç edildiğini söyledi.
 
Kaşınhanı ve Çarıklar’da yaklaşık 210 bin ton havuç üretildiğini bildiren Yüce, şunları kaydetti:“Kaşınhanı ve Çarıklar’da yetişen havuç, toprağı ve ikliminin etkisiyle çok kaliteli oluyor. Türkiye'nin havuç ihtiyacının büyük bir bölümü de bu bölgeden karşılanıyor. Kaşınhanı havuçta bir marka. Bu bölgemizde yaklaşık 30 bin hektar arazide havuç üretiliyor. Kaşınhanılı tüccar aldığı havucu Kaşınhanı markasıyla yurt içinde satıyor, dünyaya pazarlıyor.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA