• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarla gününde yeni mısır çeşidi tanıtıldı
05 Ekim 2010 Salı 16:10

Tarla gününde yeni mısır çeşidi tanıtıldı

Ereğli'de düzenlenen Tarla Günü'nde yeni mısır çeşidi tanıtıldı.
lçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tarla Günü'ne Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, İlçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven ve üreticiler katıldı.

Hami Yönet isimli çiftçinin 6 dekarlık arazisinde gerçekleştirilen PriscaHibrid cinsi mısırın deneme ekiminin istenen düzeyde olduğunu kaydedenİlçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven, “Bölgede ekimi yapılan ürünlerin verimve kalitesinin yanında süreklilik büyük önem arz ediyor. Çiftçilerimizeyönelik sürdürdüğümüz eğitim çalışmalarının meyvelerini her geçen yılekimi yapılan ürün deseniyle alıyoruz. Diğer mısır türlerine göre,dekarda 250-300 kilo verim artışı daha fazla. Damlama sulama sistemi ile sulansa daha çok verim artışı yaşanacaktır” dedi.

İlçe KaymakamHasan Bağcı ise, Ereğli'de verim ve kaliteyi yükseltecek ürünleryetiştirilerek çiftçinin daha çok kazanç elde etmelerini sağlamayıamaçladıklarını dile getirdi. Toprağın uyumuna göre ilçede her türlüürün deseninin yetişecek potansiyel olduğunu ifade eden Kaymakam Bağcı,“Bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerekiyor. Önümüzdeki en büyük sorun, su sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Suyun kısıtlı olmasından dolayıdaha ekonomik kullanma yollarına gitmek zorundayız. Salma sulama dönemiartık kapanmalı. Damlama ve yağmurlama sistemlerinin artık oturmasıgerekiyor. Böylece hem su noktasında tasarruf elde edilir hem de artanürün deseniyle Ereğli bölgesi tarımın cazibe merkezi konumuna gelir”diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA