• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarımsal ürüne destek müjdesi
13 Nisan 2014 Pazar 06:40

Tarımsal ürüne destek müjdesi

2014'te çiftçilere verilecek tarımsal destekler belirlendi. Buna göre, Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki çiftçilere dekarda 2,5 liralık mazot ve gübre desteği verilecek. Çoban istihdam eden işletmeye ise 5 bin lira ödenecek.

Çiftçilere, 2014 yılında verilecek tarımsal destekler belirlendi. Bakanlar Kurulu'nun ''2014 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar''ı, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 2,5 lira toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

ÇOBANLIĞA TEŞVİK

Karara göre, sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelerde bu yıl ilk kez başlayacak. Çoban istihdam eden işletmelere 5 bin liralık destek verilecek. Ödeme ise 2015 yılı bütçesinden karşılanacak. Ayrıca, destekleme ödemesi kapsamına alınan her tarımsal işletme için de yıllık 600 lira ödeme yapılacak.

ORGANİK TARIMI CANLANDIRAN ADIM

 

Büyükbaş, küçükbaş hayvan, arı ve su ürünleri yetiştiriciliğinde organik tarım yapan çiftçilere hayvancılık desteklemelerine ek olarak organik tarım desteklemesi de verilecek. Bu kapsamda, anaç sığır mandada hayvan başına verilen 150 liralık destek öne çıkıyor.

ASPİR VE SOYA İÇİN ÇİFTE ÖDEME

Bu yıl sözleşmeli aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına 10 lira daha ödenecek. Buna göre, kilogram başına fark ödemesi desteği, soya fasulyesinde 50 kuruş, aspirde 45 kuruş, kanolada 40 kuruş oldu.

HAYVAN BAŞINA ÖDEME YAPILACAK

Bakanlık sistemlerine kayıtlı olan damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye hayvan yetiştiricileri, hayvan başına ödeme alacaklar. Çiğ sütünü, süt işleme tesislerine satan birlik üyesi yetiştiricilere manda, koyun ve keçi sütünde litrede 20 kuruş destek verilecek.

 

YERLİ TOHUMU TEŞVİK EDİYOR

 

Yurt içi sertifikalı tohum kullanım destekleri buğday için dekar başına 7,5 lira, çeltik ve yer fıstığı için 8 lira, nohut, kuru fasulye ve mercimek için 10 lira, susam, kanola ve aspir için 4 lira, patates için 40 lira, soya için 20 lira, korunga ve fiğ için 5 lira belirlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA