• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarımsal alanda yoksulluk giderilecek
07 Ekim 2009 Çarşamba 16:38

Tarımsal alanda yoksulluk giderilecek

Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi tarafından ortaklaşa hazırlanan "Konya İlinde Kırsal Alanda Tarım İşletmelerinde Yoksulluk Analizi ve Uygun Stratejilerin..
Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi tarafından ortaklaşa hazırlanan "Konya İlinde Kırsal Alanda Tarım İşletmelerinde Yoksulluk Analizi ve Uygun Stratejilerin Modellenmesi Projesi" hayata geçiriliyor.
Proje hakkında KTB Konferans Salonu'nda bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, KTB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ile kurum temsilcileri ve Ziraat Fakültesi öğrencileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan KTB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, yoksulluğun özellikle gelişmekte olan ülkelerde araştırmalara konu olmuş bir konu olduğunu belirterek, "Gelişmekte olan ülkelerin bugün karşılaştığı en büyük problemlerden birisi, büyümeyi hızlandırıp yoksulluğu azaltıcı reformlar belirleyip uygulamaktır. Avrupa'daki yoksullarla Türkiye ve Afrika'dakiler bir değildir" dedi. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde nüfusun büyük bölümünün tarımla ilgilendiğini ifade eden Kaleli, "Tarımdan sağlanan gelirin güvenilirliğinin az olması nedeniyle yoksulluk, kırsal alanda kentsel alanlara göre daha şiddetli yaşanmaktadır. Bu da nüfusun yüzde 40'ı kırsal alanda yaşayan Türkiye için çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir. KTB ve SÜ Ziraat Fakültesi'nin ortaklaşa hazırladığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ar-Ge projesi desteği çerçevesinde, bölgemizde kırsal alanda tarım ve işletmelerinin yoksulluk durumlarını ve işletme stratejilerini belirlemek amacıyla hazırlanan bu proje ile Konya ilinde tarım işletmelerinin yapısı ve stratejileri belirlenecektir" şeklinde konuştu.
SÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Önder ise, yoksulluğun büyük bir hızla artığını dile getirerek, özellikle tarım kesiminde yoksulluğun daha fazla olduğu ve hazırlanan projeyle Konya'daki tarımsal kesimin yoksulluk analizinin çıkarılarak buna göre bir yol haritası çizeceklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet Oğuz, proje hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA