• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarımda verimlilik artacak
22 Kasım 2011 Salı 16:41

'Tarımda verimlilik artacak'

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Konya'da faaliyet gösteren 151 sulama kooperatifinin basınçlı sulama sistemine geçişi için gereken tüm çalışmaların tamamlandığını belirtti.
AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Konya'da faaliyet gösteren 151 sulama kooperatifinin basınçlı sulama sistemine geçişi için gereken tüm çalışmaların tamamlandığını belirterek, "DSİ, KOP kapsamındaki sistem için 220 milyon TL kaynak ayırdı. Proje ile Konya tarımında verim daha da artacak” dedi.
Konya Havzası'nın tarım ve ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Gülay Samancı, İl Özel İdareleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve sulama kooperatifleri arasında imzalanan protokol ile tüm Türkiye'de başlatılan çalışmalarda Konya'nın başı çektiğini söyledi.
 
Toplam 293 adet sulama kooperatifinin faaliyet gösterdiği Konya'da yapılan envanter çalışmasında 151 sulama kooperatifinin hala salma sulama yöntemi ile kooperatif sahasını suladığının tespit edildiğini belirten Samancı, bu kooperatiflerin sulama sahalarında bulunan ve salma sulama yapan kuyu sayısının ise bin 800 olduğunu ifade etti. Milletvekili Samancı, 51 sulama kooperatifinin DSİ ve İl Özel İdaresi ile ortak protokole imza koyarak, 826 kuyunun basınçlı sistem yağmurlama sulama projeleri çalışmalarının başlatıldığını belirterek, toplam 119 milyon TL'lik bir yatırımla 100 sulama kooperatifinin daha basınçlı sistem yağmurlama sulama sistemine geçeceğini açıkladı. Samancı, projenin tamamı için ise toplam 220 milyon liralık bir kaynağın DSİ tarafından gelecek yılın yatırım planına alındığını kaydetti.
Ülkemizdeki tarımsal suyun etkin kullanılmasına yönelik KOP Eylem Planı çerçevesinde İl Özel İdareleri, Devlet Su İşleri ve sulama kooperatifleri arasındaki protokol çerçevesindeki çalışmaların Konya'da hızla devam ettiğini belirten Samancı, “Kamu adına yürütülen ve bölgemize büyük katma değer sağlayacak olan KOP ile Konya'daki tarımsal sulamanın verimliliği daha da arttırılacak. Bu projelerin uygulanmasında uyum içinde çalışmaları ortaklaşa yürüttüğümüz Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne de teşekkür ederim'' dedi.
 
KOP ve Konya Kapalı Havzası'na dış havzalardan su getirme projesi kapsamında hayata geçirilen 'Konya Beyşehir Damlapınar Projesi'nin yüzde 83'ünün tamamlandığını belirten Samancı; “Damlapınar Barajı'nın Derivasyon Tüneli tamamlandı. Gövde imalatı ise tamamlanmak üzere. Projenin 2012 yılının sonuna doğru tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Bu barajın tamamlanması ile Doğanbey ve Damlapınar köyüne ait bin yirmi hektarlık tarımsal alan suya kavuşacak” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA