• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım işletmelerinde muhasebe dönemi
13 Şubat 2012 Pazartesi 10:39

Tarım işletmelerinde muhasebe dönemi

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) hakkında bilgi vermek üzere Hollandadan gelen heyet Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ile bir süre görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

Çiftliklerdeki finansal ve ekonomik verilerin detaylı bir şekilde toplanmasını sağlayan ve Avrupa Birliği genelinde kullanılan Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) hakkında bilgi vermek üzere Hollanda’dan gelen heyet Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ile bir süre görüşerek fikir alışverişinde bulundu. 

Heyet adına bilgi veren Yerleşik Eşleştirme Proje Danışmanı Hans VROLİJK, Çiftlik Muhasebe Veri Ağının Avrupa Birliği’nde 80.000 çiftçinin bu sistemi kullandığını belirterek, sistem hakkında şu bilgileri verdi. ‘‘Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Avrupa’da politika oluşturma konusunda oldukça önemli bir role sahip. Tarımdaki gelir durumunu izlemek için önemli bir araç olarak kullanılmakta olup tarım politikalarının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için veri sağlamaktadır. Örneğin sübvansiyon sistemleri ve diğer politikalar belirli hedefleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmaktadır. ÇMVA ile sübvansiyonların çiftliklerin karlılığı ve finansal kapasiteleri üzerindeki etkisi değerlendirilebilmekte ve tarım sektörüyle ilgili objektif bilgiler elde edilebilmektedir. Girdilerin fiyat ve maliyetleri ile ilgili objektif bilgi, çiftçi kuruluşları ve hükümet arasındaki görüşmeler için oldukça önemlidir.’’
 
Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner Konya çiftçisinin her zaman teknolojiyi yakından takip ettiğini kaydederek, ‘‘çiftçilerimizin en iyi şartlarda modern teknolojiyi takip etmesi için oda olarak yapılması gereken çalışmaların her zaman yanındayız. Hollanda’dan gelen heyete teşekkür ediyoruz. Konya’nın da içerisinde bulunduğu 10 ilde pilot olarak uygulanacak Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemini önemsiyoruz. Bununla ilgili altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Çünkü Türkiye’deki çiftliklerden muhasebe verilerinin toplaması için ÇMVA sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu veriler, çiftçilerin ve hükümetin karar verme süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Geliştirilmiş bir karar alma süreci, karlılığı ve rekabet kabiliyeti yüksek olan çiftliklerle daha güçlü bir tarım sektörünün oluşmasını sağlayacaktır. ÇMVA çiftlik ekonomisinin daha iyi anlaşılmasını temin eden bir araçtır. ÇMVA sistemine katılarak muhasebe konusunda bilgi sahibi olmak, çiftçilerin hangi faaliyetlerin daha karlı olduğu veya olmadığı ve maliyetlerin nasıl düşürülebileceği konusunda öngörü sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır.  
Sisteme dahil olan çiftçiler ÇMVA’ya katılmış olmanın sağladığı avantajları ifade etmektedir. Örneğin ÇMVA, çiftçilerin; Kendi çiftliklerinde farklı ürünlerin karlılığını karşılaştırmasına, kendi bölgeleriyle diğer bölgelerin ortalama karlılığını karşılaştırmasına, üretim maliyetlerini karşılaştırmalarına ve böylelikle işletme faaliyetlerini daha iyi planlamasına imkan sağlamaktadır’’ şeklinde ifade etti. Ayrıca Başkan Ataiyibiner ÇMVA ile çiftçilerin geçmiş yıllarda topladığı bilgiler ışığında strateji belirleme konusunda önemli bir veri elde edeceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da köpeğe cinsel istismar!
  • Ak Parti Selçuklu teşkilatından Pekyatırmacı'ya hayırlı olsun ziyareti
  • Konya'da cinayet zanlısı komşusuna, öldürmeden önce çay ısmarlamış
  • Akef’te materyal sergisi ve okul öncesi kostüm defilesi düzenlendi
  • Birlik Beraberliğimiz ile Konya Kazanacak

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA