• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım alet ve makinaları sektöründe kümelenme
24 Eylül 2012 Pazartesi 16:11

Tarım alet ve makinaları sektöründe kümelenme

Mevlana Kalkınma Ajansı öncülüğünde başlatılan Tarım Alet ve Makineleri Sektörü Kümelenme çalışmalarının 2. toplantısı 22.09.2012 Cumartesi günü MÜSİAD toplantı

Mevlana Kalkınma Ajansı öncülüğünde başlatılan Tarım Alet ve Makineleri Sektörü Kümelenme çalışmalarının 2. toplantısı 22.09.2012 Cumartesi günü MÜSİAD toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Mevlana Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Birim Koordinatörü İsmail Ünver ve sektör temsilcileri katıldı.

     Programın açılış konuşmasını yapan Anıl Yatağanlı firma sahibi Mehmet Çalmaz, genellikle 1. ve 2. kuşak tarım makinecilerinin bulunduğunu, 80’lere kadar yaşanan büyümenin 80 ‘lerden sonra gerçekleşmediğini söyleyerek bugünden sonra kümelenme sayesinde daha hızlı büyüyeceklerine inandığını belirtti. Büyük firmaların zamanla küçülmeye gittiğinin altını çizen Çalmaz bu toplantıdan sonra yapılacak işlerin yol haritasının çizilmesi gerektiğini belirtti.

     Programda bir konuşma yapan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, sektörün ciddi ihracat potansiyeli taşıdığını belirtti. Kümelenmenin önemine değinen Akman, çeşitli sektörlerin bunu başardığını, her ay toplantı yaptıklarını ve bu işten ciddi fayda gördüklerini söyledi. Müteşebbis heyet kurulmasını öneren Akman, İspanya’da FEMAC isimli tarım makineleri kümelenmesinin 15 yıl önce başladığını ve bu kümelenmeden temsilcilerin gerekli görülmesi halinde bölgemize davet edilebileceğini ifade etti.

     Daha sonra Konya YDO Koordinatörü İsmail Ünver “Kümelenme” ile ilgili bir bilgilendirme sunusu gerçekleştirdi. Sunu, interaktif olarak karşılıklı soru-cevap, görüş alışverişi şeklinde devam etti.

     Toplantı sonunda, Kümelenme Platformu Müteşebbis Heyeti kurulması kararlaştırıldı. Heyet bir sonraki Cumartesi yeniden toplanarak dernek oluşumu yolunda ilk çalışmayı başlatma kararı aldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA