• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihin en büyük tayfunu!
11 Kasım 2013 Pazartesi 09:27

Tarihin en büyük tayfunu!

Filipinler'i yerle bir eden tarihin en büyük tayfununda sadece Tacloban kentinde en az 10 bin kişi hayatını kaybetti.

Filipinler'in merkezindeki 6 adada etkili olan Haiyan tayfununda can ve mal kaybının felaket boyutlarında olduğu belirtiliyor. Leyte adasındaki yetkililer, kendilerine yalnızca Tacloban kentinde 10 bin civarında kişinin öldüğüne dair haberlerin geldiğini bildirirken, ölenlerin çoğunun sellerde boğulduğu ya da yıkılan binaların altında kaldığı sanılıyor. Samar adasında ise 2 bin kadar kişidense haber alınamadığı ifade ediliyor.

DÜNYA TARİHİNİN EN KUVVETLİ TAYFUNLARINDAN BİRİ

Filipinler'de 4 milyon 300 bin insanın hayatını olumsuz etkileyen ve şimdiye kadar görülmüş en kuvvetli tayfunlardan biri olan 5. kategorideki Haiyan, Vietnam'a doğru ilerliyor. Kimi yerleşim bölgelerinde cesetlerin yollara saçıldığı, evlerin kuvvetli rüzgar ve sel yüzünden yerle bir olduğu belirtiliyor. Kimi yerleşim bölgelerinde cesetlerin yollara saçıldığı, evlerin yerle bir olduğu belirtiliyor.

29 BÖLGE TANINMAYACAK HALDE

Tarihinin en büyük tayfununda Tacloban kentinde en az 10 bin kişi hayatını kaybetti. Hızı saatte 350 kilometreye ulaşan Haiyan tayfunu, 29 bölgeyi tanınmayacak hale getirdi. Tayfunla oluşan 15 metre yüksekliğindeki dalgalar, dev gemileri karaya çıkarttı. Dalgaların evleri yıktığı Tacloban'da içme suyu ve elektrik yok. Yiyecek sıkıntısının başgösterdiği kentte yağma başladı. Ülkeyi oluşturan adalardan Leyt Adası'nın yüzde 80'i sular altında kaldı.

Tacloban kenti sular altında

Haiyan tayfunundan en çok etkilenen kent ise Filipinlerin orta kesiminde bulunan Tacloban oldu. Kent tamamen suya gömülürken, evlerde büyük hasar oluştu. Şehir yetkilileri sokaklarda cesetlere rastlandığını kaydederken, salgın hastalıktan korkuluyor. Evi yıkılan bir yöre sakini duygularını, 'Şimdi ne yapacağım evim tamamen tahrip oldu. Rüzgarın bu kadar güçlü olabileceğini düşünemedim.' şeklinde aktardı. Arama kurtarma çalışmaları ordunun da desteğiyle devam ederken, ülkenin ücra kesimlerine ulaşılamadığı için ölü sayısının artması bekleniyor.

Leyt adasının yüzde 80'i yok oldu

Ülkenin Leyt adasının yüzde 80'inin adeta yok olduğu bölgeden gelen haberler arasında. On beş metrelik dev dalgalar nedeniyle on binlerce kişinin de kaybolduğu belirtiliyor. Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, bölgede yiyecek ve içme suyu sıkıntısı çekiliyor. Altyapının yüzde 80'ine yakın bir bölümünün ise kullanılamaz duruma geldiği ifade edildi. Çok sayıda tayfun kurbanının sular altında kalarak hayatını kaybettiği sanılıyor. Filipinler hükümetinin verdiği bilgiye göre, tayfundan 4 milyon 300 bin kişi zarar gördü. 800 bin kişi evini terk etmek zorunda kalırken, mağdurlar tüm varlığını kaybetti.

Yağmalama başladı

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, yiyecek ve içme suyu sıkıntısının baş gösterdiği afet bölgesinde, evler, dükkanlar, hatta para çekme otomatları yağmalanmaya başlandı. 200 bin nüfuslu Tacloban'da Kızıl Haç'a bağlı bir yardım konvoyunun da yağmalandığı belirtildi. Haiyan tayfunu, şu ana kadar kayıtlara geçen en kuvvetli tayfun diye nitelense de Pasifik'in kuzey batısında yer alan Filipinler büyük fırtınalara yabancı değil. Her yıl 20 civarında tayfunla başetmeye çalışan Filipinler'de, alınan tüm önlemlere rağmen doğal afetler ciddi düzeyde can ve mal kaybına yol açıyor ve bunda yoksulluğun büyük payı olduğu belirtiliyor. Coğrafi konumundan dolayı, bölgede genellikle Vietnam, Çin ,Tayvan, Hong Kong ve Japonya'yı da etkisi altına alan tayfunları 'ilk karşılayan' ülke olan Filipinler, aynı zamanda depremlerin ve yanardağ faaliyetlerinin sıkça görüldüğü 'Ateş Çemberi'nde bulunuyor.

Türkiye her türlü yardım için hazır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filipinler'de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve büyük maddi hasara yol açan tayfun felaketi nedeniyle Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino III'e taziye telgrafı gönderdi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, taziye mesajında, Filipinler'de yaşanan kayıplardan derin üzüntü duyduğunu ifade etti. Erdoğan'ın, Türkiye'nin Filipinler halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu vurguladığı belirtilen açıklamada, 'Telgrafta, Türkiye'nin yaşanan bu afetle ilgili olarak Filipinler hükümetine her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu belirtilmiştir' denildi.

Erdoğan'dan talimat

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülke tarihinin en büyük tayfun felaketini yaşayan Filipinler'e acil yardım talimatı verdiği bildirildi. Erdoğan'ın Başbakan Yardımcıları'ndan Beşir Atalay ile Bekir Bozdağ'dan birinin de Filipinler'e gitmesi talimatı verdiği öğrenildi. Başbakan'ın talimatı üzerine AFAD toplam 90 tonluk insani yardım malzemesi Türk Kızılayı tarafından afet bölgesine gönderilmek üzere hazırladı.

BM'den yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Filipinler'deki 'Haiyan-Yolanda' tayfunu dolayısıyla yardım çağrısında bulundu. Amos insanların gıda, su ve barınak ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi. Amos, Filipinler'deki BM'ye bağlı kuruluşların insani yardım ortaklarıyla hükümete ve felakete müdahelede bulunanların çabalarına destek verdiğini anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA