• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri Sempozyumu
08 Aralık 2011 Perşembe 14:41

Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri Sempozyumu

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından 738inci Vuslat Yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri konulu sempozyumyum başladı.
Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından ‘738’inci Vuslat Yıldönümü’ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri’ konulu ulusal sempozyum, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başladı.
 
Sempozyuma Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Çıpan, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler, Mevlana’nın 22’inci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.
 
Açılışta üniversitenin tanıtım filminin ardından Dilek Sabancı Konservatuvarı öğretim üyeleri ve öğrencileri Mevlevi bestekarlarından seçme eserlerden oluşan mini bir konser verdi.
 
 “DÜŞÜNCE TURİZMİNİ BAŞLATALIM”
 
            Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler, sempozyuma 11 üniversiteden, 20 katılımcının bildiri sunmak için geldiğini belirterek, “Selçuk Üniversitesi’nde olmak bir ayrıcalık ve bu üniversite içerisinde bulunan Mevlana Enstitüsü de Türkiye’de ve dünyada alanındaki tek enstitüdür. Enstitü olarak Mevlana etkinliklerine katkı sağlamak dışında, bilimsel çalışmalar da yapıyoruz. Gelecek yıl 2 anabilim dalı açarak yüksek lisans için öğrenci alacağız. Biz yeni bir turizm alanı oluşturmak istiyoruz. O da düşünce turizmi. Mevlana’nın ‘İnsan düşünceden ibarettir gerisi et ve kemiktir’ sözünden hareketle Mevlana’ya koşanların düşünerek kendi içindekini keşfetmesini istiyoruz.” dedi.
 
            Konya Kültür ve Turizm Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Çıpan, Konya’da Valilik, Belediye, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket ederek, “Mevlana için birlik olup, ortak çalışmalar yapmak yapılan etkinliklere nitelik de kazandıracaktır. Üniversitenin bu anlamda bilimsel desteğini çok önemlidir. Değerli birikimlerini bizlerle paylaşacak öğretim üyelerimize teşekkür ederiz.” diye konuştu.
 
            “MEVLANA ENSTİTÜSÜ KURMAK BİR RÜYAYDI”
 
            Sempozyumun ilk oturumunu yöneten Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ayangil, “Mevlana Enstitüsü’nün kurulması hepimiz için bir rüyaydı. Yıllar önce örgütlenmenin gerektiğini dile getirenlerden biri de bendim. Demek ki rüyalar öte hayatlarda gerçek olmuyor bu dünyada da gerçekleşiyor. Bu enstitü Konya’da ebediyen devam edecektir.” dedi.
 
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Yeniterzi de “ Mevlana günümüzde bir cazibe merkezi olmuştur. Kültürümüzün temel taşlarından birisi de Mesnevi’dir. Medeniyetlere güç veren şöhreti ve tesiri çağları aşarak günümüze gelmiştir. Pek çok dünya diline çevrilmiş, bilimsel ve popüler yayınlar yapılmıştır. Mesnevi insan odaklı bir eserdir ve Mevlana bu eserinde insanın ruhundan bahseder. Gerçek bir rehberdir. Okuyanlar için ibret vesilesidir.” dedi.
 
Selçuk Üniversitesi emekli öğretim üyesi Dr. Yakup Şafak, Mevlana’nın rubailerinden bahsederek, hepsinin kimlere ait olduğu konusunda kesinlik olmadığını, bu konuda bilimsel çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.
 
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci ise, “Mevlana’nın Düşünce Köklerine Belh Üzerinden Bir Bakış” konusuna değinerek, “Belh Mevlana’nın fikirlerinin oluşmasında çok önemli rol oynamıştır. Belh’in o dönemdeki durumunu incelemeden Mevlana’yı tam olarak anlayamayız. Tarihi çok eskilere giden bu şehri çok iyi incelememiz gerekir.” diye konuştu.
 
Mevlana Müzesi Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı, “Konya Mevlana Dergahı’nda Osmanlı Sultanları Tarafından Yaptırılan Onarımlar” konulu sunumunda, Mevlana Müzesi’ne bugüne kadar katkı sağlayan şahıslar hakkında bilgi verdi.
 
Sempozyumun ikinci oturumunda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Örs, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Ali Temizel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Rahman Moshtagh Mehr, Selçuk Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ve Edebiyat Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Okan Haluk Akbay Mevlana ve eserleri hakkında bilgi verdi....
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA