• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi kentler Vietnamda buluştu
16 Haziran 2011 Perşembe 14:34

Tarihi kentler Vietnam'da buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürekin yönetim kurulu üyesi olduğu Dünya Tarihi Kentler Birliğinin Yönetim Kurulu Toplantısı Vietnamın Hue şehrinde yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yönetim kurulu üyesi olduğu Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısı Vietnam’ın Hue şehrinde 9-10 Haziran tarihlerinde yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Meclis Üyesi Fatih Yılmaz ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı’nın katıldığı toplantıda, gelecek yıl yapılacak 13. Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı’nın tarihi ile konferansta ele alınacak konular belirlendi.

16-18 Nisan 2012 tarihinde Vietnam’ın Hue şehrinde yapılacak 13. Konferansın konusunun “Evrensel Mirasın Tanımlanması, Sorunlar ve Çözüm Yolları” olarak belirlendiği toplantıda; alt başlık olarak “Kültürel, Tarihi ve Sosyo-Ekonomik Değerlerin Korunması, Yükseltilmesi, Hükümet ve Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Etkili Dayanışmanın Sağlanması” belirlendi. Konferans kapsamında yapılacak forumda da, kültürel, tarihi ve sosyo-ekonomik değerlerin tarihi şehirlerde korunması ve yükseltilmesi için gençlere düşen roller tartışılacak.

ANKARA VE ŞANLIURFA DA ÜYE OLDU

Diğer yönetim kurulu üyesi şehirlerden temsilcilerin de katıldığı toplantıda, Türkiye’den Konya’nın yanı sıra İstanbul ve Bursa'nın üye olduğu Dünya Tarihi Kentler Birliği’ne Ankara ve Şanlıurfa’nın üyelikleri de oy birliği ile kabul edildi.

Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin 11. Konferansı 2008 yılı Haziran ayında Konya’da yapılmış, toplantıya 54 ülkeden belediye başkanı, belediye yöneticisi ve temsilcileri katılmıştı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2010 yılında Japonya’nın Nara şehrinde yapılan 12. Konferansta Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin 7 kişilik yeni yönetim kuruluna seçilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA