• Konya13 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ

30 Ekim 2010 02:24

            Konya’yı sevmenin bir ölçüsü var mı? Çok farklı cevaplar alabilirsiniz; Konyasporluluk mesela, elbette bir kriter, Hz. Mevlana’ya hürmet… Başka? Şehrin sokaklarını, meydanlarını sevmek; insanlarına, kültürüne, geçmişine saygı duymak… Hz. Mevlana sevgiden bahis olunca “Alameti nerede?” diye sorar. Öyle ya muhabbetin bir göstergesi olmalı. İşini en iyi biçimde yapmak bildiğim en güzel sevgi ölçütüdür. Ötesi laf-ı güzaf.

           Bir de sevginin yürek meselesi vardır. “Severim ama bana benzerse” diyemezsiniz. Sevgide seçicilik olmaz! Daha doğrusu “olur” diyenler sevmeyi bilmeyenlerdir. İnsan mı seveceksin? Bir çırpıda doldurmalısın yüreğine, alabildiği kadar, zaten insanlığı sevmeyen aşkı, muhabbeti nereden bilsin? Tasavvuf düsturu yolu çizmiştir: “Yaratılanı hoş gör Yaradan dan ötürü.”

           Konya böylesine evrensel değerlerin şehridir. “Konya bizimdir” demek çok hoşumuza gider ancak, şehrimizin manevi mirası bütün insanlığındır. Japon’un, Alman’ın, İngiliz’in caddelerimizde aradığı; ne güneş-kum ne deniz-eğlencedir. Konya insanlara aradığını verir, en çok da kendini arayanlara…

            Tarihi Kentler Birliği Tahir AKYÜREK Beyin Belediye Başkanlığı döneminde gündemimize giren bir organizasyondur. Klasik “Nemelazımcı” anlayış bu tip uluslar arası etkinlikleri ciddiye almaz, “Tatlısu Çeşmesi” dikmeyi, asvalt dökmeyi belediyecilik zanneder. O “Kafalar” Konya’nın evrensel değerlerinin dünyaya tanıtılması sorumluluğunu kendilerinde görmezler. Görmemek bir yana bunu önemsemezler bile. Oysa şehrimizin ve medeniyetimizin dünyaya söyleyeceği pek çok sözü vardır ve bunları görmezden gelmek, ertelemek, yutkunmak; en hafif tabiriyle vebaldir.

            2008’de katıldığı Tarihi Kentler Liginde Konya hızla mesafe kat etti. Tahir Bey ekibinin bu yöndeki çalışmalarına önem verdi, özen gösterdi. Ekip de işini profesyonelce yaptı. İki yıl içinde birliğin yönetim kuruluna girmek anlamlı bir başarı olmakla beraber gelecek için atılmış önemli bir adımdır. Sayın Başbakan’ın “Konyamızı, birlik içinde etkin bir konuma gelmesi nedeniyle kutluyorum. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibini de ayrıca kutluyorum” Mesajını yorumlarken ilk dikkati çeken giriş bölümüydü. Konya’nın birlik içinde olması bizleri de çok mutlu etmişti. Ahmet Sorgun’un Tayyip Beyin işaret ettiği “Birliğe” katkısının büyük olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

            Söz döndü dolaştı yine sevgiye geldi. Sevgi birliği getiriyor, birlik dirliği. Konya’yı sevmek birliğine katkıyla başlıyor. Bu gün bizleri ayakta tutan Medeniyetimize hizmet edenlere borcumuzu, nesillerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirerek ödeyebiliriz. Gerçek sevgi burada, muhabbet buradadır.

    Teşekkürler Sayın AKYÜREK ve saygıdeğer ekibi, medeniyetimizi dünyaya başarıyla tanıttığınız için. İslam Fobisi üzerine dünya düzeni kuracaklara Müslümanların kim olduğunu anlattığınız için…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA