• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihî Augustus Oteli gün yüzüne çıkarılıyor
05 Mayıs 2011 Perşembe 14:27

Tarihî Augustus Oteli gün yüzüne çıkarılıyor

Meram Belediyesi, Osmanlı döneminde yapılan ve yıllardır metruk bir şekilde bulunan Konya İstasyonu karşısındaki Augustus Oteldeki restorasyon çalışmalarına start verdi.

Restorasyon çalışmasının başlaması nedeniyle düzenlenen törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Ulvi Bezirci, meslek odalarının başkanları, protokol mensupları ve tarihi binanın varisleri katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan otelin varislerinden Yeşim Pekcan, “Bugün çok duyguluyum. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan Sayın Valimize, Meram Belediye Başkanımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürümüze ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Şehit olan güvenlik görevlilerimize taziyede bulunarak konuşmasına başlayan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “1895 yılında Bağdat Demiryolu üzerinde faaliyet geçen bu otelin virane bir şekilde kalmasına gönlümüz razı değildi. Göreve gelir gelmez kolları sıvadık ve otelin varisleriyle görüşmeye başladık. Görüşmelerimiz olumlu bir şekilde tamamlandı ve proje için çalışmalara başladık. Bu binanın ayağa kaldırılması için bize sürekli motivasyon sağlayan Sayın Valimize teşekkür ediyorum” dedi.

Binanın temizliği aşamasında 15 kamyon çöp çıktığını belirten Kalaycı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projelendirme ve yapım ihalesinden sonra ise bodrumdan ve arka bahçeden bin 300 metreküp toprak taşındı. Bu binanın restorasyonu yaklaşık 800 bin TL’ye mal olacak; içindeki tefrişat ve müştemilatlar hariç. 308 metrekarelik bir alana oturan bu tarihi binada yapılacak restorasyon sonrası; 4’ü suit oda olmak üzere 12 odalı bir butik otel, 56 kişilik toplantı salonu ve 144 kişilik de yemek verilebilecek bir restoran olmak üzere fonksiyonel ve nezih bir mekan haline gelecek. Otelin ismi Augustus Otel olarak kalacak.”

Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, iktidarları döneminde tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “İlk etapta Vakıflar Genel Müdürlüğümüz restore çalışmalarını başlattı. Daha sonra İl Özel İdarelerimiz ve belediyelerimiz de bu çalışmalara katıldı. 8.5 yılda 10 binlerce tarihi eser restore edildi.”

Son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Konya denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz Hz. Mevlana’dır. Daha sonra ise Selçuklu başkenti olması, Osmanlı’ya padişah yetiştiren bir kent ve Cumhuriyet döneminde de önemli bir kültür merkezi olması akla gelir. Nasıl ki bir anne, yeni doğan bir çocuğuna takılan hediyeleri saklarsa tarih de böyledir. Hiçbir tarihi eseri bir kenara atamazsınız. Şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerleri bizden sonraki nesillere emanet etme sorumluluğumuz var. Bu projenin gerçekleştirilmesinde en büyük teşekkürü otelin varisleri ile Meram Belediye Başkanımız hak ediyor.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra protokol mensupları otelin restorasyonunun başlatılması için ilk harcı koydular.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, tarihi binada yapılacak restorasyon çalışmaların detayları hakkında Vali Doğan’a bilgi verdi.

OTELİN TARİHÇESİ:
Konya Gar Binasının doğusunda bulunan otel, 1895 yılında yapılmıştır. 1924 yılındaki mübadeleden sonra Selanik Vadina’dan gelen Hıfzı Hamide Günas ailesine verilen otel bir süre Askeri Ulaştırma Okulu olarak kullanıldı. Dükkanlarından bir tanesi de postane oldu. Daha sonra tekrar otel İstasyon Palas oldu. 1980’li yıllarda terk edilen yapı oldukça yıpranmıştır. Cephelerindeki taş işçiliği, barok pencere kemerleri, kemerlerin kilit taşları, demir perforjeler 19. yüzyıl Avrupa mimarisinin etkilerini gösterir. Otelin 1895 Bağdat Demiryolu’nun kente ulaştığı yıllarda yapıldığı kabul edilir. Sahibi şehrin Rum zenginlerinden Augustus’tur. Bu tarihi yapı, 1982 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiştir.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA