• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihçi-Yazar Murat Belge haddini aştı
28 Mayıs 2014 Çarşamba 18:00

Tarihçi-Yazar Murat Belge haddini aştı

Otarite tarihçiler tarafından sahte olduğu söylenen bir bakanlar kurulu kararıyla müzeye çevrilen Ayasofya'nın tekrar camii olması gündemde.
 
 
Tarih Vakfı'nın öncülüğünde oluşturulan Kültürel Mirası İzleme Platformu, sözde aydınlar önderliğinde Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması tartışmaları üzerine başlattığı 'Ayasofya müze olarak kalmalıdır' imza kampanyasını tanıtmak için bir basın toplantısı ve panel düzenledi.
 
Atatürk'ün sahte imzasıyla camiyken müzeye çevrilen Ayasofya'nın müze olarak kalması için yapılan toplantıya, İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Akarlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi gazeteci-yazar Murat Belge, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, Mardin Artuklu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli katıldı.
 
Ayasofya'yı cami yapmak hastalıklı ruh halidir
 
Ayasofya'nın cami olmasından rahatsız olan isimler arasında yer alan Murat Belge konuşmasında, Murat Belge, "Ayasofya, her daim birilerinin gönlünde yatan aslan olarak bir yerlerde durmuş ve zaman zaman alevlenmiştir. 'Biz vaktiyle dünyaya egemendik, bizi ne hale getirdiler, Ayasofya'yı da elimizden aldılar' gibi kompleksli söylemlerle beslenen hatalı, hastalıklı ve zararlı bir ruh hali hala devam etmektedir" dedi.
 
"Ayasofya'nın neden cami olmaması gerektiğine dair bir sürü gerekçe sayabilirim" diyen Murat Belge, "burada en önemli sorun, 2014'te hala kiliseleri cami yaparak dünyaya kafa tutma mantığının sürmesidir" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA