• Konya10 °C

Kazım Öztoklu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarih, Kültür ve Turizmin Buluşma Noktası; Sille

29 Kasım 2011 14:26

Sille tarihtir kültürdür medeniyetlerin buluşma noktası eski bir yerleşim ve yaşam yeridir.Sille Konya şehir merkezine8 kilometre mesafede ama farklı mimari dokusu ve çok eskilere dayanan tarihi ile ilgi ve alakayı hak eden bir yer. Şu anda Konya'nın bir mahallesi ve tümüyle sit alanı olan Sille görülmeye değer bir yer.

Dağlık arazide yer alan bir vadinin iki yakasına kurulmuş ve toros dağlarının uzantısı olarak kabul edilen ve sönmüş bir volkan kraterinin kuzey eteğidir. Turizm açısında da Sille tam bir antik kent hüviyetini korumaktadır. Turizm mevsiminde sille’de bulunan Aya eleni ve Mağara Kiliselerine gelen yabancı ve yerli turist yoğunluğundan anlaşılmaktadır.

Sille geçmişten bu yana Konya için önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Sille’de ekonomik ve sosyal hayat gözle görülür bir değişime uğramış, nüfus azalmıştır. Bugün Sille, Konya Selçuklu Belediyesine bağlı olarak yönetilen bir belde konumundadır ve iki mahalleden oluşmaktadır.

Anadolu’nun el halıcılığının farklı kültürlerle beslendiği ve geliştiği önemli merkezlerden biri olduğu bilinmektedir. Anadolu’da kendilerine özgü özellikler taşıyan el halılarının bulunduğu çeşitli bölgeler mevcuttur.

Bilindiği gibi Türk el halıları hammaddesinden renklerine, içerdiği motiflerden işçiliğine kadar yüzyıllardır dünya üzerinde ün yapmış, sanat değeri taşıyan örnekleri kapsamaktadır. Bu değerli örneklerin üretildiği bölgelerden biri de Sille’dir.

Sille, coğrafi yapısı, içinde barındırdığı insanları, kültürü, yaşayışı, inanç ve gelenekleri ile yıllardır kendi içinde farklı bir bölge olduğunu, Konya il merkezinin çok yakınında bulunmasına rağmen çok farklı özellikler sergileyerek göstermiştir.

Sille’liler gerek tarıma fazla yer vermeyen dağlık arazileri ve gerekse sosyo-kültürel hayatları itibariyle daha çok el sanatlarına yönelmişlerdir.

Fotoğraf meraklıları için vazgeçilmez bir yer olan Sille, içinde barındırdığı pek çok doğal ve tarihi mekânla deklanşöre basmanızı bekliyor. Tabiatın ve tarihin son derece cömert davrandığı Sille, kendine özgü havasıyla ziyaretçilerini farklı bir coğrafyaya davet ediyor.

Farklı tatlara ulaşmak için görkemli yapısıyla dikkat çeken Sille’de en leziz Sille yemeklerini tadabilmek; hatta konaklamak da mümkün. Sille’ de Sille Special, yaprak sarması, bamya çorbası, ızgara çeşitleri ve çömlek kebabı gibi yemek seçenekleri sunuluyor. Yemek çeşitlerinin yanı sıra hafta sonlarında hemen hemen hepsi köy mahsulü 35 çeşit kahvaltı hizmeti veriliyor.

Geçen günlerde bir akşam arkadaşlarımla beraber Selçuklu Belediyesinin bünyesinde bulunan Sille Cafe’ye gittik. Sille’de böyle bir yerin olduğunu duymuştum ama bu kadar nezih,kaliteli ve kalifiye personelin olduğunu duymamıştım.

Vakti olan herkesi Sille’ye gitmelerini ve Sille Cafe’ye görmelerini tavsiye ederim.Bugüne kadar emeği geçenlere ve silleye gönül veren herkese teşekkür ederim.

İnsan yakınındaki bazı yerleri ister istemez ihmal ediyor. Sille de benim açımdan buna iyi bir örnek.Buram buram tarih kokan bu beldemiz biraz daha iyi tanıtılır,gereken özen gösterilirse dizi setlerine de ev sahipliği yapan Sille Konya turizmi için büyük kazanç olacaktır.

Sille'nin her yerinde oldukça derin bir tarih gizli. Yanı başımızda bulunan tarihin bizlere en önemli mirasını gezme şansınız hâlâ devam ediyor...

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA