• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taraf ve Vakiti Ertuğrul Günay ayırdı
14 Temmuz 2009 Salı 16:41

Taraf ve Vakit'i Ertuğrul Günay ayırdı

Asker ve CHP konusunda birlikte hareket eden Taraf ve Vakit gazetelerini Ertuğrul Günay ayırdı.
Asker ve CHP konusunda sürekli birlikte görüş bildiren Vakit ve Taraf Gazeteleri, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın Topkapı Sarayı’nda İdil Biret’in konserini protesto eden Alperen Ocakları için söylediği ‘ilkel yaratıklar’ sözüne farklı tepki gösterdi.
 
Vakit Gazetesi bugünkü sür manşetinde Ertuğrul Günay’a tepkisini, ‘İlkel yaratığa öfke’ olarak yayınlarken, Taraf Gazetesi ise bu durumu, ‘İlkel yaratıklar hesap verecek’ şeklinde faklı bir yorum getirdi.
 
İşte Taraf ve Vakit Gazetelerinin konu ile ilgili haberleri:
 
TARAF
 
Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’in Topkapı Sarayı’ndaki konserinin “Şarap içiliyor” gerekçesiyle Büyük Birlik Partisi’ne yakın bir grup tarafından basılmak istenmesinin yankıları sürüyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, olayla ilgili emniyet ve savcıları göreve çağırdı. “Türkiye’nin, İstanbul’un imajını, gelişme çizgisini hangi amaçla olursa olsun kimsenin böyle gölgelemeye hakkı yok” diyen Günay, konuyla ilgili emniyet ve savcıların harekete geçmesini istedi. Günay’ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili inceleme başlattı. Savcılık, polisten olay sırasında hazırladığı tutanakları istedi. Tutanakları incelemeye başlayan savcılık, soruşturma açıp açmayacağına daha sonra karar verecek.
BBP ise kendilerini sert bir üslupla eleştiren Bakan Günay’a aynı şekilde yanıt verdi. BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, yaptığı açıklamada, “Muhalif düzlemde siyaset yaptığınız dönemlerin yüzü suyu hürmetine iki dakika susun Sayın Bakan. Lütfen ulu orta konuşmayın, lüzumu yok. Artık sizden hizmet istemiyoruz. Zaten çalışıyor gibi görünüp de elini taşın altına koymayan sizin gibi yöneticilerin kültür bakanı olduğu bu ülkede kültüre ait her şey yerle yeksan olmuştur” dedi.

Güvenlik istemiştik
Öte yandan Taraf’a konuşan Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü İlber Ortaylı, “Vakit gazetesinde konuyla ilgili kışkırtıcı haberlerin yayımlanmasından sonra valiliğe müracaat ettik. Güvenlik endişesini ilettik. Zaten onların aldığı önlemlerden dolayı hiç kimseye zarar gelmedi” dedi. Topkapı Sarayı’nda içki içilmesine karşı olmadığını, ama ciddi bir konser sırasında alkol alınmasını yakışıksız bulduğunu ifade eden Ortaylı sözlerine şöyle devam etti: “Konser sırasında birinin elindeki kadeh kırıldı. Bu oradaki müziği algılamayı da zorlaştıran birşey. Bunlara dikkat etmek lazım.”

“Polis göstericileri dağıtmadı”
Polisin iki saat boyunca “protesto yapma hakları var” diyerek göstericileri dağıtmadığından yakınan organizatör Hakan Erdoğan ise şöyle dedi: “Bu, afişlerin yakıldığı, şiddet görüntüleri içeren bir eylemdi. Ben iki saat boyunca endişe içindeydim, ancak içerideki dinleyiciye aksetmedi bu durum.”
Hakan Erdoğan, İlber Ortaylı’nın konser sırasında şarap içmenin yakışıksız olduğu yönündeki eleştrilerine de yanıt verdi: “Konser, uygun bir ses düzeniyle açıkhavada yapıldı. Dünyanın her tarafında, bu tür konserlerde içki içilebilir.”
Erdoğan konseri protesto edenlerin “manevi değerlere saygısızlık” eleştirisi hakkında ise şöyle konuştu: “Ben kesinlikle manevi değerlere saygısızlık yapmadım. Amacım klasik müziği toplumun her kesimine ulaştırmak. Dindarların da düzenlediğim konserlere gelmesini istiyorum.”
 
VAKİT
 
Sol militanların vurdulu kırdılı eylemlerini bile “demokratik tepki” olarak yansıtmaya çalışan kartel medyası ve laikçi zevatın, kutsal emanetlere ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı'nda içki içilmesini protesto eden Alperenleri “yaratık” ve “barbar” olarak nitelendirmesi, laikçi azgın azınlığın demokrasiyi yalnızca kendi çıkarları için kullandıkları bir araç olarak gördüklerini bir kez daha gözler önüne serdi.

KARTELE VE GÜNAY'A SERT TEPKİ
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, piyanist İdil Biret'in Topkapı Sarayı'nda verdiği konser sırasında yaşanan gerginlikle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a atfen basında yer alan ifadeleri eleştirdi. Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, olayın ardından Bakan Günay'a atfen basında yer alan ifadelerin “Kurum olarak BBP ile ilişkilendirilerek basında ajite edecek şekilde manşetlere taşındığını” kaydetti.

Yalçın Topçu, Bakan Günay'a eleştiriler yönelttiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Buradan Ertuğrul Günay'a sesleniyorum: Sayın Bakan, bu ülkenin yetiştirdiği değerlere ayar vermeye çalışmayı bırakın. Her iktidarın bir ömrünün olduğunu, o koltukta bugüne kadar bir sürü politikacının oturduğu ve oturacağını unutmayın. Kendi yetki ve salahiyet alanınızdaki beceriksizliği ve başarısızlığı, sağda solda verdiğiniz ve makamınıza yakışmayan beyanatlarla kapatmaya çalışıyor ve eski tabanınıza şirin gözükmeye çalışıyorsanız nafile. Muhalif düzlemde siyaset yaptığınız dönemlerinizin yüzü suyu hürmetine iki dakika susun Sayın Bakan. Lütfen ulu orta konuşmayın, lüzumu yok. Biz artık sizden hizmet istemiyoruz. Zaten çalışıyor gibi gözüken ama hiçbir taşın altına elini koymayan sizin gibi yöneticilerin Kültür Bakanı olduğu bu ülkede kültüre ait her şey yer ile yeksan olmuştur. Artık toplum vicdanında bir kanaat olarak yaftalanmış şekilde, vitrin malzemesi olarak siyaset yapmaktan gurur duymaya ve egonuzu doyurmaya sözümüz yok. Ama bizleri ağzınıza aldığınızda kullandığınız cümleleri ‘kültür' açısından herhangi bir analize ihtiyaç duymadan, seçerek kullanın.”

TEPKİ KONSERE DEĞİL, İÇKİ İÇİLMESİNE
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, söz konusu eylemin Alperen Ocakları'nın kurumsal bir eylemi olmadığının altını çizerek, “Gençlerin tepkisi oradaki konsere değildir. Kutsal emanetlerin bulunduğu ve 24 saat Kur'an-ı Kerim okunan bir mekanda içki içilmesine tepki gösterilmiştir” dedi. Topçu, “Osmanlı ordusunun sefere çıkarken dualarla uğurlandığı, yanında kutsal emanetlerin bulunduğu, 24 saat Kur'an-ı Kerim okunan bu mekanda içki içiliyor” derken, “Çaykovski ne zamandan beri mindere yayılarak ve şarap içilerek dinlenir oldu. Bu ezber neden bozduruluyor?” diye sordu.

DEMOKRATİK EYLEMİ BARBARLIK OLARAK SUNMAK İKİYÜZLÜLÜKTÜR
Topçu, bazı medya gruplarının saray önünde yapılan eylemi barbarlık olarak sunmalarına da tepki göstererek, “Sol örgütlerin yakıp yıkarak gerçekleştirdikleri eylemleri bile demokratik hak olarak görenlerin, bir grup gencimizin son derece insani ve demokratik ölçüler içinde gerçekleştirdikleri eylemi barbarlık olarak nitelemeleri, çirkin bir ikiyüzlülüktür” diye konuştu. Topçu, “Memleketi, milleti bölmeye yönelik eylemler yapan eli kanlı teröristi bile topluma kazandırma çareleri arayanların, milli ve manevi duyarlılığı olan gençlerin demokratik tepkisine adeta bir koro halinde linç girişiminde bulunmaları hangi insafa, hangi adalete sığar” diye sordu.

MANEVİ DEĞERLERE SALDIRANLARA KARŞI SUSULSUN MU?
“Milli değerleri sahiplenenlere saldırmak ahlaksızlıktır, alçaklıktır” diyen Topçu, kartel medyasının, “Vakit hedef gösterdi. Alperenler saldırdı” şeklindeki yaklaşımının çok çirkin olduğunu belirterek, “Gazetelerimiz manevi değerlere saldıranlara karşı hiç bir şey yazmasın mı? Bizim gençlerimiz, değerlerine karşı yapılan saldırılara karşı tepkilerini göstermesinler mi? Elbette demokratik ölçüler içinde tepkilerini ortaya koyacaklardır. Şunun altını çizerek söylemek istiyorum; hiçkimse Alpereneleri kışkırtmaya, sindirmeye ve susturmaya kalkmasın. Bizim gençlerimiz en insani ölçüler içinde milletimizin manevi değerlerine saldıranları protesto edeceklerdir” dedi. Kartel medyasının saptırmalarının milli ve manevi duyarlılıkları yok edemeyeceğini de vurgulayan Topçu, “Bir bardak suda fırtına kopartmak isteyenler şunu bilmelidirler ki; bu devlet ve bu millet var oldukça, milli ve manevi değerlere karşı hiç kimse ulu orta saldıramaz. Bu vatanın duyarlı insanları, manevi değerlerine saldırmaya kalkanlara ve bunu alışkanlık haline getirenlere karşı her zaman insani ölçüler içerisinde tepkisini ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA