• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tapuda yeni dönem başlıyor
30 Haziran 2010 Çarşamba 17:32

Tapuda yeni dönem başlıyor

Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) 2011 yılının sonuna kadar tümüyle devreye girecek
Ulaştırma ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı arasında imzalanan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) 2011 yılının sonuna kadar tümüyle devreye girecek.
TAKBİS sisteminin imza töreni, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in katılımyla Ankara Swiss Otel'de düzenlendi. Törene Türsat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay ile Tapu Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı da iştirak etti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, programda yaptığı konuşmada, Tapu Kadastro Bilgi Sistemi'nin çok gelişmiş bir sistem olduğuna işaret etti. Bakan Demir, tapu ve kadastroyla ilgili verilerin bilgisayar ortamına aktarılacağını ve tapu kadastro alanındaki işlemlerin güvenle ve rahatlıkla izlenebileceğini ifade etti. Demir ayrıca, yakın zamanda bu sistemi diğer ülkelere ihraç edebileceklerini de belirterek, 2011 yılının sonuna kadar sistemi tümüyle devreye sokacaklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bu sistemle amaçlananın, vatandaşın işini kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bürokrasiyi tamamıyla ortadan kaldırmak ya da bürokrasiyi vatandaş lehine kullandırmak istiyoruz. Bu sistemlerle beraber vatandaşlarımız devlet kapılarındaki uzun kuyruklardan ve istenilen bir sürü evrak yükünden kurtulacak" dedi. Bakan Yıldırım, konuyla ilgili çalışma yapan tüm yetkililere teşekkür etti.

Konuyla ilgili Türksat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay ve Tapu Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı da kısa açıklamalarda bulundu. Konuşmaların ardından Tapu Kadastro Bilgi Sistemi imza töreni gerçekleştirildi.

Bu arada, programın bitiminde, gazetecilerin konutlarda 1 Temmuz'dan itibaren aranmaya başlanacak 'Enerji Kimlik Kartı'nın süresinin uzatılmasıyla ilgili sorulara, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir; "Konuyla ilgili daha sonra açıklama yapacağım" şeklinde cevap verdi.


TAKBİS SİSTEMİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmetlerinin süratli ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak olan TAKBİS tapu ve kadastro çalışmalarının ve bilgilerinin çok amaçlı arazi bilgi sistemine dönüşmesini ortaya çıkaracak bir e-devlet projesi.

Sistemin devreye girmesiyle beraber vatandaşı bir çok alanda kolaylık bekliyor. TAKBİS'in tamamen devreye girmesiyle beraber artık vatandaşlar tapu işlemlerini kendilerine en yakın tapu ve kadastro müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırabilecek.

Bu sistemle beraber, taşınmazlar üzerinde gerçekleştirilecek tasarruflar sahiplerine e-mail ve sms yoluyla anlık olarak bildirilebilir hale gelecek ve tapu işlemlerinin daha seri ve kontrollü olabilmesini teminen online randevu sistemine geçilecek. E-devlet kapısı üzerinden tapu kadastro hizmetleri sağlanabilecek. Yine bu sistemle beraber yaşanacak en önemli gelişmelerden birisi ise tapu ve kadastroda yaşanan evrakta sahteciliğin önüne geçilmiş olacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA