• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tan: “Türkiye gerçek eksenine oturuyor”
20 Haziran 2014 Cuma 18:00

Tan: “Türkiye gerçek eksenine oturuyor”

Gazeteci Yazar Alper Tan, Meram Belediyesi'nin düzenlediği “100 Yılda Dünyanın Dönüşümü ve Yeni Türkiye'nin Doğum Öyküsü” konferansına konuşmacı olarak katıldı.

 

 Türkiye’nin eleştirilen dış politikasına değinen Tan, “Türkiye’nin ekseni kaymıyor, Türkiye gerçek eksenine oturuyor, Türkiye özüne dönüyor, Türkiye kendine geliyor” dedi.
 
Meram Belediyesi tarafından düzenlenen ve deneyimli gazetecilerden, Stratejik Düşünce Enstitüsü Medya Konseyi Başkanı Alper Tan'ın konuşmacı olarak katıldığı “100 Yılda Dünyanın Dönüşümü ve Yeni Türkiye'nin Doğum Öyküsü” isimli konferans Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram ve Selçuklu Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı.
“TÜRKİYE ÖZGÜVENİNE YENİDEN KAVUŞUYOR”
Osmanlı Devleti’nin içeriden yıkılması için 1906 yılında 7-8 devletin birleşerek plan yaptığını, bu planın işlemesi için, içeriden 28 kişinin seçildiğini ve bunlardan yarısının teklifi kabul ettiğini söyleyen Tan, “Osmanlı Devleti’nin dağılması, düşman ordularının cephede bizi yenmesinden ziyade, içeride düşmanlarla işbirliği yapan kendi devlet adamlarımızın ihanetinden kaynaklanıyor” dedi. “1957’den 2003 tarihine kadar geçen süre içerisinde Türkiye’de yaklaşık 47 bine yakın faili meçhul cinayet var” diyen Alper Tan, bu cinayetlerin failinin devletin içerisinde aranması gerektiğini söyledi. “28 Şubat darbesi bize anlatılanların aksine Türkiye Cumhuriyeti’ndeki darbelerden daha kanlı bir darbedir” ifadesini kullanan Tan,  “28 Şubat, 27 Mayıs’tan da 12 Eylül’den de daha kanlı bir darbedir. 1995’ten başlayarak, o günün derin yapısı veya üst yapısı müthiş fişleme ve  tarama faaliyeti yürütüyor. Nasıl ki 80 öncesinde sağdan soldan yanlışlarla mücadele edecek kesimler doğrandıysa, yeni gelişen gençliği yeniden doğramak için bir tarama yapılıyor” dedi. Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği başarıdan ve Arap Baharı’nda üstlendiği rolden bahseden Tan, “20. yüzyılın başında kurulan küresel ve bölgesel statüko iflas etti. İflas ettiği için, artık yaklaşık 1 asra yakın sömürge gibi, manda yönetimi gibi varlığını devam ettiren devletlerin zulmü altında yaşayan halklar, o üstteki monarşilere, krallara, diktatörlere isyan ederek, kendi egemenliklerini kazanmak istedi. Bunu ilk yapan Türkiye oldu. Türkiye’de egemenliğin kazanılmasında, elbette AK Parti’nin önemli bir etkisi var. Arap Baharı süreciyle, küresel düzenin artık tersine döndüğünü, bir asra yakın o zulmün, baskının altında yaşayan halkların, kendi iradesiyle dizginleri eline almaya başladığı bir dönemi yaşıyoruz. Arap Baharı’nın arkasında o halkların iradesi vardır. Türkiye’nin de o halklara örtülü çok büyük destekleri vardır. Türkiye o halklara destek olduğu için eksek kayması noktasında suçlanmıştır. Onlara destek olduğu için, bir takım içeride ve dışarıda başına işler getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin ekseni kaymıyor, Türkiye gerçek eksenine oturuyor, Türkiye özüne dönüyor, Türkiye kendine geliyor. Türkiye kaybettiği o özgüvene yeniden kavuşuyor” dedi.
“GENÇLERİMİZ SİYASETİN İÇERİSİNDE OLMALI”
Konuşmalarından dolayı Gazeteci Yazar Alper Tan’a teşekkür eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ise, “Şuan da siyasal, ekonomik, toplumsal, mekansal ve zihinsel anlamda dönüşümlerin yaşandığı bir dönemdeyiz.  Bu dönemde ülkemizin ve milletimizin içinde bulunduğu şartları görebilmek için, özellikle son yüzyılda Türkiye’nin içinden geçtiği şartları değerlendirmemiz gerekiyordu. Tabi ki okuyoruz, araştırıyoruz ve daha çok araştırmamız gerekiyor. Özellikle gençlerimizin bu dönemde siyasete uzak kalmamaları gerekiyor. Bizzat siyasetin içinde olmaları gerekiyor. Çünkü önümüzdeki yıllar bizim dönemimiz. Ülke, bizim ülkemiz. Milletimizin ve ülkemizin geleceği açısından, gelecek nesillerimizin bizzat siyaseti öğrenerek, tarihini öğrenerek buna sahip çıkması gerekiyor. Ben buradan gençlerimize okuyun diyorum. Tarihimizi okuyun, siyasi geçmişimizi okuyun. Özellikle Osmanlı’dan bugüne kadar, ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynanan oyunları, entrikaları görmemiz gerekiyor. Çünkü özellikle son 65 ve 70 yıllık tarihimize baktığımızda, siyasi, ekonomik, e-muhtıralar gibi darbeler yaşadık. Biz, maalesef bunları o günün şartlarında çok iyi değerlendirebilmiş bir toplum değildik. Şu anda görüyoruz ki son dönemde yaşadığımız hadiselerle, bunların hepsi tamamen ülkemiz üzerinde biriken ekonomik zenginliğin, siyasi ve politik yapının yeniden şekillenmesine yönelik darbelerdi. Allah’a şükür ki şu anda halkımız bu konuda çok daha bilinçli. Bu şekilde bizi bilinçlendiren aydınlarımıza, yazarlarımıza, gazetecilerimize ve tarihçilerimize buradan tekrar teşekkür etmek ediyorum” dedi.
 
Gazeteci Yazar Alper Tan, soru cevap bölümünde katılımcıların sorularını tek tek cevapladı. Konferansın sonunda Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Alper Tan’a günün hatırası olarak tablo hediye etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • 250 mahalle bekçisi aranıyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA